Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Państwo  Polska
Siedziba Kluki
Adres 97-415 Kluki
Kluki 98b
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja Łódzka
Region Łódzki
Dekanat zelowski
Filie 0
Proboszcz ks. Zenon Miksa
Wspomnienie liturgiczne * uroczystość Najświętszej Maryi Panny (3 maja)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach w dekanacie zelowskim archidiecezji łódzkiej, w powiecie bełchatowskim. Graniczy z parafiami w: Parznie (spośród dekanatu zelowskiego), Kaszewicach i Szczercowie (spośród dekanatu szczercowskiego) oraz Bełchatowie (spośród dekanatu bełchatowskiego).
Parafia zrzesza 1 300 wiernych z miejscowości: Kluki, Osina, Podwódka i Podścichawa.

Przy parafii istnieją grupy duszpasterskie: Rada Parafialna, chór parafialny, schola dziecięco-młodzieżowa, Kółka Różańcowe -5, zespoły "Margaretek", grupa dziecięca "Biała Armia", ministranci i lektorzy.

Historia[edytuj]

Parafia w Klukach jest jedną z najmłodszych parafii archidiecezji łódzkiej. Została erygowana 26 sierpnia 2007 roku przez arcybiskupa metropolitę łódzkiego - Władysława Ziółka. Wcześniej tereny obecnej parafii należały do parafii w Parznie.

Obok kościoła parafialnego znajduje się cmentarz wojenny z czasów drugiej wojny światowej. Spoczywają tu żołnierze 82., 83. i 84. Pułków Piechoty wchodzących w skład 30. Dywizji Piechoty Armii "Łódź" polegli w walce z hitlerowskim najeźdźcą w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]