Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszej Mary Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej
Ilustracja
Zdjęcie kościoła parafialnego
Państwo

 Polska

Siedziba

Gdańsk

Adres

ul. Marynarki Polskiej 148
80-865 Gdańsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

gdańska

Dekanat

Gdańsk-Wrzeszcz

Kościół

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku

Proboszcz

ks. Jan Kucharski

Wspomnienie liturgiczne

2 dzień Zielonych Świąt

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Mary Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Mary Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Mary Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej”
Ziemia54°22′37,740″N 18°37′46,452″E/54,377150 18,629570

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańskuparafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku (dzielnica Młyniska). Należy do dekanatu Gdańsk-Wrzeszcz, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej. Parafia została erygowana dekretem abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolity gdańskiego z dniem 5 czerwca 1994 r. i objęła swoim zasięgiem terytorialnym dotychczasową część Parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku, zamieszkaną w dużej części przez rodziny stoczniowców (na terenie parafii znajdują się dwie stocznie). W parafii pracuje dwóch duszpasterzy - proboszcz i wikariusz.

Pierwszym proboszczem oraz budowniczym kościoła był ks. kan. Piotr Szamocki, który po 20 latach posługi w Gdańsku, 1 lipca 2014 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdyni-Witominie. Kolejnym proboszczem parafii został ks. kan. Tadeusz Balicki (dotychczasowy proboszcz na gdyńskim Witominie). Decyzją ks. arcybiskupa, z dniem 1 maja 2015 r. nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku proboszcza parafii: ks. Tadeusza Balickiego zastąpił ks. Jan Kucharski.

Przy parafii działają m.in. następujące grupy duszpasterskie: Rada Parafialna, Liturgiczna Służba Ołtarza, Żywy Różaniec, Kościelna Służba Mężczyzn "Semper Fidelis", Wspólnota Młodzieży "Ucho igielne", Wspólnota modlitewno-formacyjna dla dorosłych

31 marca 2019 na terenie kościoła dokonano spalenia książek fantasy i symboli religii niekatolickich[1][2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • 1994 - ustanowienie parafii
  • 2003 - zakończenie budowy nowego kościoła parafialnego
  • 2013 - konsekracja świątyni

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]