Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Jaworzno

Adres

ul. Katowicka 6
43-603 Jaworzno

Data powołania

1978

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

sosnowiecka

Dekanat

jaworznicki NMP Nieustającej Pomocy

Kościół

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie Osiedlu Stałym

Proboszcz

ks. Józef Lenda

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy

Położenie na mapie Jaworzna
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Ziemia50°13′34″N 19°13′51″E/50,226111 19,230833
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji sosnowieckiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Według założeń ówczesnych władz miało to być osiedle ateistyczne, dlatego jego mieszkańcy przez ponad 28 lat nie mieli własnej świątyni[potrzebny przypis]. W roku 1978 nastąpił przełom. Jeden z kapłanów zakupił na swoje nazwisko 2 budynki mieszkalne i po przeprowadzonym w tajemnicy remoncie oddał je na kaplicę i salki katechetyczne. "To wszystko, co się tutaj na waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy uczestniczymy, jest dziełem Nieustającej, zaiste, Pomocy Matki Chrystusowej" - mówił rozpoczynając w kwietniu 1978 r. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy kard. Karol Wojtyła, który przybył do jaworznickiej wspólnoty jako pielgrzym.[potrzebny przypis]

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni mieszkający w Jaworznie, w obrębie następujących ulic: Armii Krajowej, Daleka, Darwina, Długoszyńska nr 17-49 oraz 38-66, Energetyków, Grunwaldzka 285 (hotel), Inwalidów Wojennych, Jabłonowa, Jaśminowa, Kalinowa, Kamińskiego, Katowicka, Klonowa, Kolbego, Kolonia Ryszard, Koszarowiec, Kusocińskiego, Kwiatowa, Łukasiewicza, Martyniaków, Morcinka, Muchy, Nad Przemszą, Partyzantów, Powstańców Śląskich, Promienna, Puszkina, Radosna, Sempołowskiej, Skłodowskiej, Stachurki, Staffa, Starowiejska, Storczyków, Stwosza, Tysiąclecia, Wojska Polskiego, Wyczółkowskiego i Wysoki Brzeg[1].

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Wszelkie próby zniszczenia miejsca sacrum ze strony władz komunistycznych spełzły na niczym. Dwa lata później rozpoczęto budowę potężnej świątyni parafialnej. Jej dolna część oddana została do sprawowania Liturgii i poświęcona 26 października 1986 r. przez bp. Stanisława Smoleńskiego, natomiast kościół górny i kaplicę Najświętszego Sakramentu oddano dla celów kultu i pobłogosławiono w czasie Pasterki 1997 r.
Dokonał tego ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]