Parafia Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminie
Farnost Narození Panny Marie
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Bogumin (Stary)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Karwina
Kościół Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminie
Proboszcz Kalikst Jan Bernard Mryka
Wezwanie Narodzenia Maryi Panny
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminie”
Ziemia49°55′13,6″N 18°19′48,5″E/49,920444 18,330139
Strona internetowa

Parafia Narodzenia Maryi Panny w Starym Boguminieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w dzielnicy Bogumina, Starym Boguminie, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Karwina diecezji ostrawsko-opawskiej, jest najstarszą w mieście.

Msze prowadzone są również w języku polskim dla polskiej mniejszości[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia mogła powstać jeszcze w połowie XIII wieku. Najstarsza wzmianka o bogumińskim kościele parafialnym pochodzi z 1291 roku, kiedy to za pozwoleniem benedyktyńskich opatów: Jana z klasztoru w Orłowej i Alberta z klasztoru w Tyńcu, proboszcz kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w Boguminie, Lambert mógł zacząć pobierać dziesięciny ze wsi Wierzbica[2]. Parafia została wymieniona w spisie świętopietrza, sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447, pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Raciborzu pod nazwą Oderberg[3]. Parafia w Boguminie wraz z kościołem filialnym w Wierzbicy należała od 1592 r. do dekanatu wodzisławskiego. Po wojnach śląskich nowa granica prusko-austriacka oddzieliła kościół parafialny w Boguminie od diecezjalnego Wrocławia, dekanalnego Wodzisławia oraz części wsi podległych parafii, będących odtąd w Królestwie Prus. W połowie XIX wieku parafia w Boguminie przestała być częścią dekanatu wodzisławskiego i należała do dekanatu frysztackiego, posiadała filię w Wierzbicy i kaplicę w Kopytowie[4].

Po I wojnie światowej Bogumin znalazł się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległy był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[5]. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]