Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Ilustracja
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Państwo  Polska
Siedziba Żywiec
Adres ul. Zamkowa 6
34-300 Żywiec
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja bielsko-żywiecka
Dekanat żywiecki
Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu
Administrator ks. Grzegorz Gruszecki
Wezwanie Narodzenia NMP
Wspomnienie liturgiczne 8 września
Położenie na mapie Żywca
Mapa lokalizacyjna Żywca
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Ziemia49°41′17,9″N 19°12′08,1″E/49,688306 19,202250
Strona internetowa

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny – największa parafia rzymskokatolicka w Żywcu, w metropolii krakowskiej, w diecezji bielsko-żywieckiej, w dekanacie żywieckim. Liczy 16 000 wiernych, swoim zasięgiem obejmuje dzielnicę Śródmieście i Kocurów-Koleby.

Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny[edytuj | edytuj kod]

Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowana w XV wieku, z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowany w latach 1582-1583. Wśród cennych dzieł gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500 roku. Wystrój wnętrza barokowy.

Kościół Świętego Krzyża w Żywcu[edytuj | edytuj kod]

Kościół Świętego Krzyża – gotycki kościół położony w części miasta zwanej Rudzą. Kościół ten został wybudowany w końcu XIV wieku. Około 1410 roku był w rękach Husytów, za czasów Piotra Komorowskiego oddano go katolikom. Koło świątyni znajdował się cmentarz, wykonywano tu też wyroki śmierci. Na przełomie XVIII i XIX wieku służył jako magazyn żywności. Kościół był wielokrotnie rozbudowywany, w końcu XVII wieku dobudowano apsydę, w 1878 roku kaplicę, a na początku XX wieku powstała wieża i przedsionek.

Kościół św. Marka w Żywcu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kościół św. Marka w Żywcu.

Kościół Św. Marka – kościół położony przy ul. Sienkiewicza, za Szpitalem Powiatowym. Został zbudowany w 1591 roku, jako wotum przebłagalne dla odwrócenia szerzącej się w Żywcu zarazy. Pierwotnie był kościołem drewnianym. Murowana świątynia została wzniesiona w 1885 roku. Wokół kościoła powstał cmentarz, obecnie nieczynny.

Kościół Przemienienia Pańskiego[edytuj | edytuj kod]

Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół położony na terenie cmentarza Przemienienia Pańskiego. Wzniesiony został w 1701 roku z inicjatywy wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego i jego żony Zofii Kalfasowiczównej.

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy[edytuj | edytuj kod]

W 1933 roku mieszkańcy Kocurowa, obecnie dzielnicy Żywca, wznieśli kaplicę pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W kaplicy odprawiano msze święte, na poświęcenie pól, uczono również religii. Niedaleko od niej, w roku 1996 zbudowano, murowany kościół pod tym samym wezwaniem. Najpierw, w kwietniu, na placu budowy, postawiono krzyż, a następnie, w maju rozpoczęto budowę kościoła. W stanie surowym, kościół był ukończony już w grudniu 1996 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]