Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie (polskokatolicka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
Prokatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kotłowskiej
Państwo

 Polska

Siedziba

Kotłów

Adres

Kotłów 30a
63-510 Mikstat

Data powołania

4 maja 1974

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Diecezja

wrocławska

Dekanat

dolnośląski

Prokatedra

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kotłowskiej (Kotłów 30a)

Proboszcz

ks. mgr Julian Kopiński

Wezwanie

Narodzenia NMP

Wspomnienie liturgiczne

Patronalna uroczystość:

Położenie na mapie gminy Mikstat
Mapa konturowa gminy Mikstat, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrzeszowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°33′02″N 17°58′28″E/51,550556 17,974444
Strona internetowa

Parafia prokatedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowieparafia Kościoła Polskokatolickiego w RP położona na terenie diecezji wrocławskiej, w dekanacie dolnośląskim. Parafia w Kotłowie jest jedną z najliczniejszych w całym Kościele Polskokatolickim. Wierni w większości zamieszkują następujące wsie: Kotłów, Biskupice Zabaryczne, część Kaliszkowic oraz Mikstatu i Ostrowa Wielkopolskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia Kotłów z filią w Strzyżewie[a] związała się z Kościołem Polskokatolickim 4 maja 1974. Część wiernych rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny chciała, by ks. Zygmunt Koralewski (późniejszy biskup-sufragan diecezji wrocławskiej) został następcą zmarłego proboszcza, natomiast władze kościelne skierowały go do jednej z parafii poznańskich. Większa część ludzi popierająca księdza wikarego przeszła wraz z nim do Kościoła Polskokatolickiego. Ów wikariusz, ks. Koralewski, wraz z 2800 wyznawcami rzymskokatolickimi w wieku powyżej 14 lat, świadomie i dobrowolnie podpisał deklarację o przejściu do Kościoła Polskokatolickiego, zatrzymując klucze do kościoła w Kotłowie i Strzyżewie w przekonaniu, że cały majątek ruchomy i nieruchomy jest własnością ludu, który za własne pieniądze sam pobudował świątynię. Przy kościele rzymskokatolickim pozostało około 400 osób. Budynek kościoła, na mocy wyroku sądowego, został zwrócony kościołowi rzymskokatolickiemu. W związku z tym, w latach 1978–1982 wybudowano dla parafii nowy kościół (arch. Wacław Kozieł).

Od początku istnienia parafii w kotłowskim kościele znajduje się obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej koronowany przez ks. biskupa Tadeusza Majewskiego w dniu 24 września 1973. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Matkę Boską z dzieciątkiem Jezus unoszącą się w obłokach w otoczeniu aniołów, po lewej stronie klęczy św. Wojciech, a po prawej św. Stanisław Biskup. Obraz Matki Bożej Królowej Kotłowskiej w Sanktuarium jest wierną kopią obrazu Matki Boskiej ze świątyni rzymskokatolickiej w Kotłowie namalowanego w 1605. 19 września 1982 biskupi Kościoła Polskokatolickiego dokonali Konsekracji Kościoła, nadając mu tytuł Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kotłowskiej. Nadanie tytułu i podniesienie sanktuarium do rangi Prokatedry pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie odbyło się dekretem z dnia 16 sierpnia 1994.

8 września 2008 obchodzony był w parafii jubileusz 900-lecia chrześcijaństwa na ziemi kotłowskiej, zakończenie jubileuszu powstania 35-lecia parafii oraz 30-lecie poświęcenia dolnej części świątyni. W 2010 odbyła się uroczysta rekonsekracja obrazu Matki Bożej Kotłowskiej.

Proboszcz z Kotłowa obsługuje również parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Strzyżewie. Kościół użytkowany przez strzyżewską parafię został wybudowany dla społeczności ewangelickiej w latach 1873–1875 w stylu neogotyckim.

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

  • 1972-2002 – bp Zygmunt Koralewski
  • 1992-2005 – ks. mgr Antoni Strzelczyk
  • od 2005 – ks. mgr Julian Kopiński

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Msza św. w każdą niedzielę i święta o godz. 9.00 i 14.00. We wtorki, środy, piątki i soboty o godz. 17.00.

  • Kościół NMP Królowej Polski w Strzyżewie

Msza św. w każdą niedzielę i święta o godz. 10.30. W soboty godz. 18.15, a w środę i piątek o godz. 18.00.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Obecnie jest to samodzielna parafia.