Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Siedziba Święta Lipka
Adres Święta Lipka 29, 11-440 Reszel
Data powołania 1816
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Kętrzyn I
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Proboszcz o. superior Wiesław Kulisz TJ
Wezwanie Nawiedzenia NMP
Wspomnienie liturgiczne ostatnia niedziela maja
Nawiedzenia NMP
15 sierpnia
Wniebowzięcia NMP
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Ziemia54°01′28,61″N 21°13′03,12″E/54,024614 21,217533
Strona internetowa

Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipcerzymskokatolicka parafia w dekanacie Kętrzyn I.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Świętej Lipce formalnie powstała w 1816 r., lecz jej udokumentowana historia jako miejsca kultu Matki Bożej sięga XVw.

Utworzenie parafii i jej zasięg[edytuj | edytuj kod]

Brewe kasacyjne zakonu jezuitów papieża Klemensa XIV na terenie Prus ogłoszone zostało w 1780 r. Wówczas biskup warmiński Ignacy Krasicki natychmiast powołał o. superiora Franciszka Rymkiewicza na proboszcza, a pozostałych ojców jezuitów uczynił jego pomocnikami. Jednak parafia nie została formalnie zatwierdzona przez władze pruskie. W roku 1810 władze pruskie zamierzały przejąć sanktuarium w Świętej Lipce. Dzięki zabiegom biskupa Józefa von Hohenzollerna do tego nie doszło. Parafia w Świętej Lipce formalnie została zatwierdzona w 1816 r.

W roku 1798 księża ze Świętej Lipki prowadzili misje w następujących miejscowościach: Barciany, Ełk, Gąbin, Gierdawa, Giżycko, Gołdap, Kętrzyn, Mikołajki, Mrągowo, Nordenbork, Ryn, Olecko, Orzysz, Pisz, Srokowo i Węgorzewo.

W roku 1816 do parafii należały miejscowości: Bezławki, Stąpławki, Stachowizna, Łazdoje, Wilkowo, Grabno, Pieckowo, Pudwągi, Siemki, Jurkowo, Krakotyn (niem. Krakotin – nieistniejący majątek na południe od Jurkowa), Skatniki (niem. Skatnick – nieistniejący folwark na wschód od Pasterzewa), Pasterzewo, Widryny, Lembruk, Śpiglówka, Pilec i miasto Pisz.

Koronacja obrazu Matki Bożej[edytuj | edytuj kod]

Największym wydarzeniem religijnym w historii sanktuarium była koronacja obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Koronacja odbyła się 11 sierpnia 1968 roku, na ołtarzu polowym ustawionym na podium przed krużgankami. Obraz o godzinie 8:00 przeniesiono w procesji do ołtarza polowego. O godz 9:00 przyjechali dwaj kardynałowie: Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, oraz biskup Józef Drzazga. Odczytane zostały telegramy papieża Pawła VI oraz generała zakonu jezuitów Piotra Arrupe. Aktu koronacji dokonał prymas Stefan Wyszyński. Uroczystą sumę odprawił kardynał Karol Wojtyła, a kazanie wygłosił prymas. W uroczystości wzięło udział 33 biskupów i rzesze wiernych, rozdano 40 tys. Komunii św. Szacowano, że w uroczystości wzięło udział ok. 100 tys. osób. Biorąc pod uwagę ówczesne zaludnienie najbliższych okolic, możliwości dojazdu (brak samochodów prywatnych, do Świętej Lipki dochodzono pieszo z Reszla i Kętrzyna, a pasażerowie pociągów dojeżdżających do tych miast, jechali także na parowozach) liczbę tę można porównać z kilku milionową frekwencją w Częstochowie. Tłumy wiernych zgromadzonych na uroczystości przedstawione są na obrazach w klasztornym holu.

Obsługa duszpasterska i odpusty[edytuj | edytuj kod]

Ojcowie jezuici obsługują także kaplice filialne w Pilcu i Siemkach.

Msza św. zimą Świętej Lipce odprawiana jest w kaplicy znajdującej się w domu pielgrzyma, znajdującym się na terenie posesji jezuitów.

  • Odpust Nawiedzenia NMP wraz z pieszymi pielgrzymkami z pobliskich miast w ostatnią niedzielę maja.
  • Diecezjalny dzień chorych – 14 sierpnia.
  • Święto Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia.

W okresie uroczystości odpustowych odbywają się nocne czuwania. Główne Msze św. odprawiane są przy ołtarzu polowym przed krużgankami.

Usługi i koncerty[edytuj | edytuj kod]

  • Obsługa przewodnicka ojcowie jezuici i przewodnicy świeccy w językach: polskim, niemieckim i angielskim.
  • Obsługa gastronomiczna i noclegi – kawiarnia i Dom Pielgrzyma oraz poza obrębem sanktuarium: hotel, dwie restauracje i punkty gastronomiczne.
  • Prezentacje organów (maj – wrzesień) w dni powszednie godziny: 9:30, 10:30, 11:30, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. W soboty prezentacje o godz. 16:00 i 17:00 może być odwołana w wypadku ślubów. Prezentacje w niedziele i święta odbywają się w czasie wolnym między Mszami św. czyli o godz. 10:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00.
  • Świętolipskie Wieczory Muzyczne – w lipcu i sierpniu (piątki o godz. 20:00) koncerty organowe w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Koncerty organowe bywają łączone z występami solistów śpiewaków, lub muzyków grających na innych instrumentach muzycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Pawlicki (TJ), Bądź pochwalona Świętolipska Matko, Święta Lipka, 1993.
  • Jerzy Paszenda (TJ), Święta Lipka, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Olsztyn, 1996. ISSN 1233-0396

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]