Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie
Храм Непорочного Зачатия Пресвятой Девы Марии
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Rosja

Kraj

 Permski

Siedziba

Perm

Adres

Perm ul. Puszkina 28

Data powołania

1875, 1993

Data zamknięcia

1936

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

Matki Bożej w Moskwie

Dekanat

Wschodni

kościół

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Permie

Proboszcz

ks. Dmitrij Nowoseletski

Wezwanie

św. Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 grudnia

Położenie na mapie Permu
Mapa konturowa Permu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie”
Położenie na mapie Kraju Permskiego
Mapa konturowa Kraju Permskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie”
Ziemia58°00′36,8″N 56°15′27,6″E/58,010222 56,257667
Strona internetowa

Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie – rzymskokatolicka parafia, znajdująca się w Permie, archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, w dekanacie wschodnim, arcybiskupem oraz metropolitą jest Paolo Pezzi. Kościół katolicki był wybudowany w latach 1873–1875 i znajduje się w mieście Perm, ul. Puszkina 28. W Parafii działa Szkoła Parafialna, prowadzi się działalność kulturalna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katolicy pojawili się w Permie w latach 30. XIX wieku, byli to Polacy, zesłani na Ural po powstaniu listopadowym 1830 r.

W 1837 roku parafianie dla odprawiania nabożeństw urządzili w domu mieszkalnym tymczasową kaplicę, ale ona została spalona w pożarze 1842 roku. W 1864 roku Władza Duchowna utworzyła samodzielną parafię katolicką pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, w 1873 r. parafia liczyła już 1035 członków. Budowa kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie była rozpoczęta w 1873 roku według projektu Edmunda Frika, dopracowanego przez architekta miejskiego Rudolfa Karwowskiego(inne języki). W 1875 budowa kościoła była ukończona, 15 sierpnia tegoż roku kościół został uroczyście poświęcony[1].

W 1899 roku przy kościele byli wybudowane Dom Parafialny oraz Szkoła Parafialna. W 1915 r. Parafia w Permie liczyła koło 1500 osób, większość to była Polacy, ale byli też Litwini, Węgrzy, Białorusini, Ukraińcy, Niemcy, Francuzi. W kwietniu 1918 roku powstał Dekanat Permski, do którego należały parafie katolickie Permu, Wiatki, Jekaterynburgu i Czelabińsku.

Po rewolucji 1917 r. władza radziecka nacjonalizowała budynki przykościelne, ale sam kościół jeszcze nie, i w 1926 r. parafia liczyła koło 500 katolików. 20 lutego 1936 r. kościół został zamknięty, ksiądz proboszcz Parafii Franciszek Budrys oraz najbardziej aktywni parafianie zostali rozstrzelani. W budynku kościoła powstał klub głuchoniemych.

Odbudowa działalności Kościoła Katolickiego w Rosji rozpoczęła się na początku lat 1990. XX wieku. W 1991 r. po wielu latach nieobecności odnawia się Parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Permie, w 1993 r. Parafię obejmuje nowy ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, w 1994 roku budynek kościoła był oddany Parafii. Budynek potrzebował gruntownych prac remontowych oraz konserwatorskich, które trwali przez cztery lata. 9 sierpnia 1998 r. arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz drugi raz poświęcił budynek kościoła. Teraz ks. proboszczem Parafii jest Dmitrij Nowosielecki.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Architektonicznie budynek kościoła jest zbudowany w kierunku eklektyzmu – w stylu neogotyk. Budynek jest prostokątny, główną fasadą zorientowany na północ. Do południowej części budynku należy pięciościenna apsyda.

Prezbiterium znajduje się w części południowej i jest oddzielony od reszty przestrzeni arką na kolumnach. W części północnej znajduje się chór z organami.

Cmentarz katolicki w Permie[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko kościoła znajduje się dziewiętnastowieczny Cmentarz Katolicki, który jest usytuowany na Cmentarzu Jegoszychińskim z zachowanymi grobami zesłańców, ich potomków i pierwszego proboszcza Parafii rzymskokatolickiej w Permie doktora teologii, ks. Julianа Antoniego Szostakowskiego (1840–1871)[2]. Przy grobie ks. Szostakowskiego zbierali się katolicy w latach 1937–1992.

Centrum Kultury Polskiej[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele w latach 2007–2013 działał Centrum Kultury Polskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]