Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Gryfino
Adres ul. Krasińskiego 82
74-100 Gryfino
Data powołania 11 września 1988
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska
Dekanat Gryfino
Kościół Kościół Niepokalanego Serca NMP w Gryfinie
Proboszcz Ks. kan. Henryk Krzyżewski
Wspomnienie liturgiczne 12 sierpnia
Położenie na mapie Gryfina
Mapa lokalizacyjna Gryfina
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Położenie na mapie gminy Gryfino
Mapa lokalizacyjna gminy Gryfino
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gryfińskiego
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Parafia Niepokalanego Serca NMP
Ziemia53°15′17,661″N 14°30′02,010″E/53,254906 14,500558
Strona internetowa

Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Gryfinie – jedna z parafii rzymskokatolickich w Gryfinie, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w budowie od 1997. Mieści się przy ulicy Krasińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1970 roku w podgryfińskim Nowym Czarnowie rozpoczęto budowę Elektrowni Dolna Odra, co wiązało się z dużym wzrostem potrzeb mieszkaniowych w mieście. Z tej racji powstało osiedle bloków mieszkalnych Górny Taras, na którym nie planowano jednak budowy kościoła. Z tej racji proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie ks. Bronisław Kozłowski wystosował do władz wojewódzkich pismo z prośbą o wyznaczenie na terenie nowego osiedla miejsca pod budowę kościoła. Z tej racji zaczął robić niezbędne plany i kupił nieruchomość pod przyszły kościół. 11 stycznia 1983 r. do Gryfina przybyli: ks. bp dr Jan Gałecki, ks. Bp Stanisław Stefanek, ks. inf. Roman Kostynowicz, aby w obecności architekta Henryka Łopacińskiego zapoznać się z miejscem przeznaczonym pod budowę kościoła. Obecni kapłani pozytywnie wyrazili się o miejscu pod nowy kościół. Już 3 czerwca 1984 r. podczas Mszy św. proboszcz ogłosił, że komisja zwołana przez ordynariusza wybrała jeden z czterech projektów nowego kościoła. Parafię erygowano mocą dekretu ks. bp Kazimierza Majdańskiego z dnia 11 września 1988 r. Od tej pory w Gryfinie istnieją dwie parafie. Granicą między nimi stały się tory kolejowe, z tym, że ulica Pomorska została w macierzystej parafii, dopiero po kilku latach włączono ją do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Proboszczem parafii został ks. Bronisław Lose, któremu pomagał ks. Edward Jeleń. Dopiero w 1988 roku rozpoczęto budowę kościoła-kaplicy. W Boże Narodzenie w 1988 r. uroczystą pasterkę połączoną z poświęceniem kaplicy odprawił ks. bp Jan Gałecki.

Z racji wielkości parafii (około 10000 mieszkańców), podjęta została decyzja o budowie nowego kościoła obok istniejącej już kaplicy. Miejscem budowy stała się działka pomiędzy ówczesną Szkołą Podstawową nr 3 a blokami mieszkalnymi przy ul. Iwaszkiewicza. Budowę nowego kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, rozpoczął w 1997 r. proboszcz ks. Wojciech Musiałek. Podczas pierwszego etapu prac zostały wylane fundamenty, postawiono mury kościoła oraz konstrukcję całego dachu. Kolejny etap budowy rozpoczął ks. Henryk Krzyżewski. Na dzień dzisiejszy kościół jest już w fazie drobnych prac wykończeniowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]