Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Ilustracja
Kościół parafialny w 2017 roku
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba Ruda Śląska
Adres ul. Kochłowicka 6
41-706 Ruda Śląska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja katowicka
Dekanat Kochłowice
Proboszcz ks. Jan Myśliwiec
Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa lokalizacyjna Rudy Śląskiej
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Ziemia50°14′16″N 18°52′15″E/50,237778 18,870833
Strona internetowa

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy – parafia rzymskokatolicka Rudzie Śląskiej-Halembie w dekanacie kochłowickim, archidiecezja katowicka.

Początki parafii[edytuj | edytuj kod]

Początki Kłodnicy sięgają XVII wieku. Wierni przed utworzeniem tutaj placówki duszpasterskiej uczęszczali do kościołów w Kochłowicach i Mikołowie. W 1908 roku dzięki proboszczowi z Kochłowic – Ludwikowi Tunklowi wybudowano w Kłodnicy kapliczkę św. Józefa, mogącą pomieścić ok. 20 osób, w której okazjonalnie nabożeństwa sprawowali duszpasterze kochłowiccy. W 1942 roku stworzono tutaj lokalię, której przewodził do 1945 ks. Franciszek Jerominek. W tym czasie zaczęto prowadzić księgi chrztów, ślubów i pogrzebów. Po odwołaniu ks. Jerominka, krótko urzędowali tutaj ks. Paweł Aleksa i ks. Wilhelm Mucha, aż we wrześniu 1945 roku stałym kuratusem został ks. Henryk Mazurek. Próby włączenia w obręb lokalii terenu Starej Kuźnicy spotkały się z protestami tamtejszych mieszkańców. Dopiero w 1950 roku Stara Kuźnica została włączona do lokalii kłodnickiej. Zawirowania polityczne nie pozwalały na przekształcenie tej placówki w pełnoprawną parafię. Ostatecznie po powrocie biskupów katowickich z wygnania Kłodnica w 1957 roku stała się samodzielną parafią ze swoim proboszczem.

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

By wznieść w Kłodnicy świątynię, ks. Henryk Mazurek musiał pokonać wiele trudności. Poświęcony 2 listopada 1947 cmentarz został otwarty bez zgody administracyjnej. Z kościołem było podobnie. Po poświęceniu w czerwcu 1947 roku kamienia węgielnego, rozpoczęto budowę tymczasowego kościoła projektu Walentego Górnego z Halemby. Kuratusowi udało się zdobyć zgodę na rozbiórkę jednego z baraków ze znajdującej się w Starej Kuźni byłej filii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Materiał ten posłużył do budowy, jednak we wrześniu tego roku dotychczasowe prace zniszczyła wichura. Nową budowę rozpoczęto w maju 1948 roku, by doprowadzić ją (bez zezwolenia) po dach w roku 1949 roku. Poświęcenia świątyni o wymiarach 11x32 m i 7 m wysokości dokonał 4 grudnia (św. Barbary) bp. Stanisław Adamski. Wezwanie „Podwyższenia Krzyża Świętego” zostało wybrane osobistą decyzją ks. Mazurka z powodu, jak sam pisze, rozpoczętej akcji usuwania krzyży ze szkół. W latach 60. kościół wyposażono w zabytkowe organy Hansa Dürschlaga z 1888, przeniesione z kościoła w Orzeszu i przebudowane przez firmę pana Biernackiego. Nowy proboszcz, ks. Henryk Jersz, w 1999 roku postawił przy kościele dzwonnicę z trzema dzwonami, w 2003 roku nadbudował wieżę kościoła, a w 2005 roku ozdobił świątynię witrażami projektu Ireneusza Franusika.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

W parafii działają następujące grupy: Kółko Rodzinne, Wieczernik Pallotyński, Czciciele Miłosierdzia Bożego, Róże Różańcowe, czciciele św. Antoniego, Oaza Rodzin, Zespół Charytatywny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Dzieci Maryi, Ministranci, Grupa Lednicka.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Franciszek Jerominek 1942-1945
  • ks. Henryk Mazurek, od 1945 kuratus, od 1957 proboszcz
  • ks. Henryk Jersz 1988-2011
  • ks. Jan Myśliwiec 2011 do, nadal

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Katalog Archidiecezji Katowickiej 2005, cz. 2, s. 337.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]