Parafia Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Zesłania Ducha Świętego
Парафія Зіслання Святого Духа у Маневичах
Ilustracja
Rzymskokatolicki kościół Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczach
Państwo  Ukraina
Siedziba Maniewicze
Adres вул.Галана, 12 б, 44600 Маневичі
Data powołania 1923
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja łucka
Dekanat Łuck
Filie Czersk
Proboszcz ks. Andrzej Kwiczala
Wezwanie Zesłania Ducha Świętego
Wspomnienie liturgiczne Zesłania Ducha Świętego oraz 6 sierpnia
brak współrzędnych

Parafia Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczachparafia rzymskokatolicka w Maniewiczach na Ukrainie, należy do dekanatu Łuck w diecezji łuckiej. Parafia została erygowana w 1923.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Poświęcenia kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskego w dniu 7 października 1934 roku dokonał biskup pomocniczy diecezji łuckiej Stefan Walczykiewicz. Budowla jest bazyliką trójnawową z akcentowanym transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty, inspirowane rozwiązaniami późnogotyckich i renesansowych kamienic z Holandii i Północnych Niemiec XVI wieku. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".

Dzieje[edytuj | edytuj kod]

Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.

Ponownego poświęcenia kościoła pod wezwaniem Zesłania Ducha Św. 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.

Przykościelny cmentarz[edytuj | edytuj kod]

Uroczystość odsłonięcia pomnika legionistów w obecności Prezydenta RP I. Mościckiego. Fot ze zbiorów NAC

Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.

Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Fotogaleria[edytuj | edytuj kod]