Przejdź do zawartości

Parafia Przemienienia Pańskiego w Sokolanach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia pw.
Przemienienia Pańskiego
w Sokolanach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Sokolany

Adres

Sokolany 25,
16-100 Sokółka

Data powołania

1618

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

białostocka

Dekanat

Sokółka

Kościół

Przemienienia Pańskiego

Proboszcz

ks. Wojciech Tekielak

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie gminy Sokółka
Mapa konturowa gminy Sokółka, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach”
Położenie na mapie powiatu sokólskiego
Mapa konturowa powiatu sokólskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach”
Ziemia53°28′00″N 23°28′19″E/53,466667 23,471944

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanachrzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Sokółka, archidiecezji białostockiej, metropolii białostockiej.

Historia parafii

[edytuj | edytuj kod]

12 kwietnia 1618 r. fundator Hieronim Wołłowicz razem z biskupem wileńskim Eustachym Wołłowiczem wydali dokument fundacyjny i jednocześnie erekcyjny dla parafii sokolańskiej i wybudowanej tam rok wcześniej drewnianej świątyni. W czasie wojny kościół zniszczono. W 1945 r. zbudowano kolejny kościół drewniany. Nowy murowany został wybudowany w 1996 r.

Miejsca święte

[edytuj | edytuj kod]
Kościół parafialny
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Sokolanach

Pierwszy drewniany kościół został zbudowany w 1617 r. przez Hieronima Wołłowicza. Świątynia została strawiona przez pożar w 1827 r. i wówczas zbudowano nową, murowaną, którą poświęcił 5 listopada 1833 r. archidiakon białostocki ks. Franciszek Piotrowski. W latach 1908–1911, dzięki staraniom księży Tadeusza Makarewicza i Antoniego Walentynowicza, kościół rozbudowano dodając prezbiterium, dwie zakrystie i wieżę. 23 czerwca 1941 r. kościół został uszkodzony przez pocisk artyleryjski, a 24 lipca 1944 r. cofający się Niemcy wysadzili wieżę i zburzyli część nawową. W 1945 r., po ustaniu działań wojennych, został wybudowany kościół drewniany. W 1996 r. parafianie z ks. Władysławem Kulikowskim na czele przystąpili do budowy nowego kościoła murowanego. Projekt świątyni sporządził inż. arch. Jerzy Zgliczyński. Budowlę usytuowano w miejscu dawnego kościoła murowanego, a 1 lipca 2001 r. poświęcił ją bp Edward Ozorowski.

Cmentarz grzebalny

Położony 250 m od kościoła, założony w 1916 r., pow. 1,84 ha.

Obszar parafii

[edytuj | edytuj kod]

W granicach parafii znajdują się miejscowości:

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]