Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Ilustracja
Kościół parafialny pw. św. Józefa Rzemieślnika
Państwo  Białoruś
Siedziba Skidel
Adres zauł. Św. Józefa Remieślnika 6, 231-761 Skidel
Data powołania 1991
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
diecezja grodzieńska
Dekanat Grodno-Wschód
kościół Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Filie Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Proboszcz ks. kan. Cezary Mich
Wezwanie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
św. Józef z Nazaretu
Wspomnienie liturgiczne 1 maja / 15 sierpnia
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu grodzieńskiego
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu
Ziemia53°34′37,9″N 24°14′11,8″E/53,577194 24,236611

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika w Skidlu – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Grodno-Wschód, diecezja grodzieńska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1870 r. książęta Czetwertyńscy wybudowali w Skidlu neogotycką prywatną kaplicę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (podziemia pełniły rolę książęcej krypty rodzinnej). Jest to prostokątna w planie świątynia z pięciościenną apsydą i jedyną zakrystią. Wejście główne flankowane dwoma okrągłymi wieżami-dzwonnicami. Kościół nakryty dwuspadowym blaszanym dachem. Wnętrze świątyni przykryte sklepieniem gwiaździstym w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym mieści się tytułowy obraz Wniebowzięcia NMP, namalowany w 1991 r.

W Miesięczniku Sodalicyj Mariańskich z kwietnia 1935 r. został opublikowany fragment listu maturzysty-sodalisa z Grodna, który tak wspomina rekolekcje w kaplicy:

"Zaraz po maturze nasz nieoceniony ks. Plater urządził dla nas prześliczne rekolekcje w Skidlu, majątku książąt Czetwertyńskich... Jest to jedno ze wspaniałych moich wrażeń duchowych... Urocza kapliczka w lesie, ze wszystkich prawie stron oblana wodą, odcięta od miasteczka i od majątku.

Miejscowość jak wymarzona do rozmyślań, zaciszna, cienista, dająca możność dalekich przechadzek zupełnie samotnych. Wszystko to stworzyło warunki zewnętrzne doskonałe.

..długo modliliśmy się w mrocznym kościółku, oświetleni jedynie nikłym płomykiem wiecznej lampki.." [1]

W czasach późniejszych kaplica została przyłączona do parafii w Kaszubińcach[1]. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję magazynu.

W 1991 r. budynek świątyni powrócił do parafian, o czym świadczy tablica pamiątkowa pod chórami. W 1993 r. w odbudowanej świątyni odbyła się pierwsza uroczysta msza św.

Z biegiem czasu, wskutek stale rosnącej liczby mieszkańców Skidla, zabytkowa kaplica nie była w stanie zmieścić przybywających wiernych. Inicjatorem wzniesienia nowej świątyni był pierwszy proboszcz parafii ks. Adam Rudnicki. Kamień węgielny pod budowę kościoła został poświęcony przez papieża Jana Pawła II 22 maja 1995 r w Soczewie w Polsce.

Fundament przyszłego kościoła i dzwon zostały poświęcone 1 maja 1997 r. przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza (w tym dniu ksiądz biskup odprawił pierwszą Mszę św. w tymczasowej kaplicy). Od stycznia 1999 r. proboszczem parafii został ks. Cezary Mich, który kontynuował budowę. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w niedobudowanej jeszcze świątyni 1 maja 2000 r. A 1 maja 2004 r. ks. bp Aleksander Kaszkiewicz uroczyście konsekrował kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika. W ten sposób, parafia w Skidlu ma podwójne wezwanie – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika.

Nowy kościół ma plan rombu, przykryty jest dwuspadową dachówką, do ściany ołtarzowej dobudowano piętrową plebanię. Wejście główne do świątyni poznaczone wieżą-dzwonnicą, którą tworzą dwa potężne pylony. Wieża uwieńczona jest figurową neobarokową iglicą.

Ogromna przestrzeń kościoła przykryta płaskim podszywanym sufitem z niedużymi przechyłami w stronę kątów. Na ścianie ołtarzowej mieści się rzeźbiony Krucyfiks. Bardzo ciekawie zostało wykonane z mosiądzu udekorowanie tabernakulum i ołtarza winogronowymi kiściami. Nad wejściem znajduje się balkon chórów organowych.

W latach 1999-2001 proboszczowi w parafii pomagały siostry nazaretanki, a w latach 2002-2004 – bezhabitowe siostry sercanki.

19 października 2010 r. do kościoła św. Józefa Rzemieślnika wprowadzone zostały relikwie beatyfikowanego w czerwcu tegoż roku męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Adam Rudnicki (do 1998 r.)
  • ks. kan. Cezary Mich (od stycznia 1999 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, powszechnie "kaplica książęca".