Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radlinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Radlin - Biertułtowy
Adres ul. Wojciecha Korfantego 14
44-310 Radlin
Data powołania 29 lipca 1925
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja katowicka
Dekanat Niedobczyce
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Administrator ks. Zbigniew Folcik
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgiczne 15 sierpnia
Położenie na mapie Radlina
Mapa konturowa Radlina, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach”
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa konturowa powiatu wodzisławskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach”
Ziemia50°02′55″N 18°28′36″E/50,048611 18,476667
Strona internetowa

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowachrzymskokatolicka parafia znajdująca się w Biertułtowach, części miasta Radlin. Parafia należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu Niedobczyce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia[edytuj | edytuj kod]

Wieże Kościoła pw. WNMP w Radlinie-Biertułtowach
Wieże kościelne

Parafia Biertułtowy powstała na mocy dekretu Administratora Apostolskiego ks. Augusta Hlonda z 29 lipca 1925 r. Pierwszym proboszczem parafii i zarazem budowniczym kościoła został ks. Franciszek Palarczyk. Plan świątyni wykonał budowniczy Jan Affa z Raciborza. Budowa kościoła rozpoczęła się w kwietniu 1926 r. W tym samym roku na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 VIII poświęcono kamień węgielny, którego dokonał wikariusz generalny ks. dr Teofil Bromboszcz. W dwa lata później kościół był już gotowy w stanie surowym. W pierwszą niedzielę października 1928 r. odbyło się poświęcenie kościoła, którego dokonał ks. Jan Skrzypczyk.

W 1972 r. nastąpiła konsekracja kościoła, której dokonał ówczesny bp Herbert Bednorz. W grudniu 1983 r. w niewyjaśnionych okolicznościach wybuchł pożar w kościele, wskutek którego całkowitemu zniszczeniu uległ główny ołtarz oraz znaczna część organów. Projekt nowego ołtarza wykonał rzeźbiarz Zygmunt Brachmański. Konsekracji nowego ołtarza dokonał biskup Damian Zimoń w 1986 r. Zgodnie z dekretem ks. abp. Wiktora Skworca, dnia 28 lipca 2013 r., administratorem parafii został ks. Zbigniew Folcik (dotychczasowy wikariusz), a dawny proboszcz - ks. Zenon Działach - został proboszczem parafii w Siemianowicach Śląskich-Bańgowie[1].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Budynek kościelny wybudowany jest w stylu neobarokowym. Jest to budynek pięcionawowy o długości 56 metrów i szerokości 32 metrów. Kościół można podziwiać z daleka dzięki okazałej wieży o wysokości 56 metrów. Jednorazowo w nabożeństwie może uczestniczyć 4,5 tysiąca wiernych.

Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone posiada ołtarze wykonane przez rzeźbiarza Franciszka Tolka z Pawłowic są to: główny ołtarz Wniebowzięcia NMP, który spłonął w 1983 r. a także boczne ołtarze: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Teresy, św. Barbary, św. Franciszka i św. Józefa. Na uwagę zasługują również organy wykonane przez firmę P. Biernacki z Włocławka.

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Franciszek Palarczyk (1925–1961)
  • ks. Emanuel Francus (1961–1978)
  • ks. prałat Alfred Wloka (1978–2007)
  • ks. Zenon Działach (2007–2013)
  • ks. Zbigniew Folcik (2013–nadal)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia. oficjalna strona parafii [dostęp 2019-01-21]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eryk Holona, Ocalić od zapomnienia, Radlin-Biertułtowy 2000.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]