Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Kościół w Krzczonowie
Kościół w Krzczonowie
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Siedziba Krzczonów
Adres Krzczonów (województwo lubelskie)
23-110 Krzczonów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja lubelska
Dekanat Bychawa
Proboszcz ks Waldemar Tadeusz Nieckarz
Wspomnienie liturgiczne Wniebowzięcia NMP – 15.08
Położenie na mapie gminy Krzczonów
Mapa lokalizacyjna gminy Krzczonów
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubelskiego
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Ziemia51°00′24,2723″N 22°42′47,3368″E/51,006742 22,713149
Strona internetowa

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w archidiecezji lubelskiej w dekanat bychawskim.

Parafia liczy ok. 2558 wiernych pochodzących z miejscowości: Boży Dar, Gierniak, Krzczonów Folwark, Krzczonów I, Krzczonów II, Krzczonów III, Krzczonów Skałka, Krzczonów Sołtysy, Krzczonów Wójtostwo, Nowiny Żukowskie, Olszanka, Walentynów, Zielona

Parafia została utworzona w latach 12741429, pierwsza wzmianka z 1429 Granicami swymi obejmowała m.in. obecne parafie: Chmiel, Wolę Sobieską, Piotrków, Kosarzew i Żuków. W 1549 beneficjum proboszczowskie połączono z prezpozyturą mansjonarską na Zamku Lubelskim. W celu lepszego obsłużenia duszpasterstwa przy parafii oprócz proboszcza pracował wikariusz. Istniała też szkoła prowadzona przez rektora oraz utrzymywano szpital dla ubogich. Poprzednio parafia należała do dekanatu Piaski.

Oprócz starego cmentarza na terenie parafii znajdują się dwa niewielkie cmentarze żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i pomnik 16 partyzantów poległych w czasie okupacji niemieckiej w lesie żukowskim.

Archiwum parafialne zawiera m.in. księgi metrykalne i protokoły wizytacji od 1671. Kronika pisana jest od 1964.

Od niedawna parafia prowadzi transmisje Mszy Świętych do internetu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie parafialnej.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół drewniany pod koniec XVI w. był już bardzo zniszczony, a w 1633 r. spalony. Obecny, murowany, pw. Wniebowzięcia NMP wybudowano w latach 16331653. Na skutek wypadków kilkakrotnie ulegał zniszczeniu, a przy kolejnych odbudowach był częściowo przekształcany. W 1680 odnawiany i po pożarach w 1776 całkowicie odrestaurowany. W 1780 konsekrował go bp Jan Lenczowski. W 1835 r. nastąpił remont i podwyższenie kościoła. Poważnie uszkodzony w czasie I wojny światowej. W latach 19251926 gruntownie odnowiony i pomalowany w stylu secesji.

Kościół murowany z kamienia, otynkowany, jednonawowy, ołtarz główny drewniany o charakterze barokowym z I połowy XIX w., po lewej – obraz Matki Bożej, ofiarowany prawdopodobnie przez Jana III Sobieskiego i drugi z obrazem św. Barbary. Po prawej – ołtarz z obrazem Przemienienia Pańskiego, Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Fracniszkiem z Asyżu (zabytkowy, barokowy). Ambona oraz chrzcielnica także barokowe. Na chórze 6-głosowe organy. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, przy głównym ołtarzu 2 witraże z początku XX w.

Obok kościoła znajduje się neogotycka dzwonnica z 1908, a naprzeciwko kapliczka ludowa z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Zabytkowe kapliczki są także w Gierniaku, Krzczonowie II i Borzęcinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]