Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Ilustracja
Kościół w Krzczonowie
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Siedziba Krzczonów
Adres Krzczonów (województwo lubelskie)
23-110 Krzczonów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja lubelska
Dekanat Bychawa
Proboszcz ks Waldemar Tadeusz Nieckarz
Wspomnienie liturgiczne Wniebowzięcia NMP – 15.08
Położenie na mapie gminy Krzczonów
Mapa lokalizacyjna gminy Krzczonów
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubelskiego
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie
Ziemia51°00′24,2723″N 22°42′47,3368″E/51,006742 22,713149
Strona internetowa

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w archidiecezji lubelskiej w dekanat bychawskim.

Parafia liczy ok. 2578 wiernych pochodzących z miejscowości: Boży Dar, Gierniak, Krzczonów Folwark, Krzczonów I, Krzczonów II, Krzczonów III, Krzczonów Skałka, Krzczonów Sołtysy, Krzczonów Wójtostwo, Nowiny Żukowskie, Olszanka, Walentynów, Zielona

Parafia została utworzona w latach 12741429, pierwsza wzmianka z 1429 r.

W 1549 przy okazji zwolnienia się stanowiska plebana w parafii Krzczonów, król Zygmunt August zezwolił na połączenie uposażenia parafialnego z dochodami kaplicy pw. Trójcy Świętej (prepozyturą mansjonarską) na Zamku Lubelskim[1].

W celu lepszego obsłużenia duszpasterstwa przy parafii oprócz proboszcza pracował wikariusz, a gdy zachodziła potrzeba nawet dwóch. Istniała też szkoła prowadzona przez rektora oraz utrzymywano szpital dla ubogich. Przy beneficjum w XVIII i XIX w. działała karczma o nazwie "Łapiguz".

Parafia Krzczonów należała bez przerwy do 1919 roku do dekanatu lubelskiego (kolegiaty św. Michała). Po zmianach reorganizacyjnych w diecezji lubelskiej parafia Krzczonów została przeniesiona w 1919 roku do dekanatu biskupickiego, w 1928 r. do dekanatu bychawskiego, po czym go zlikwidowano włączając parafię Krzczonów w 1931 roku do dekanatu piaseckiego. Po przywróceniu dekanatu bychawskiego w 1948 r. parafia do chwili obecnej wchodzi w skład dekanatu bychawskiego[2].

Oprócz starego cmentarza znajdującego się na placu wokół dzisiejszego kościoła, istnieje cmentarz grzebalny (czynny) założony w XIX wieku znajdujący się 200 m na zachód od kościoła. Na cmentarzu grzebalnym znajdują się mogiły żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej oraz mogiła żołnierzy radzieckich.

Na wzgórzu północnym Krzczonowa istnieją kurhany słowiańskie składające się z trzech kopców w kształcie koła, prostokąta i krzyża, badania archeologiczne z 1962 roku odnalazły w nich ułamki ceramiki z VIII-X wieku. Na terenie parafii znajduje się mogiła wojsk szwedzkich w Lesie Królewskim, a także dwa niewielkie cmentarze żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej (na polach w kierunku Olszanki oraz drugi w kierunku na Krzczonowa III) oraz pomnik 16 partyzantów poległych w czasie odwrotu wojsk niemieckich z ZSRR w lesie żukowskim zwanym Zastawie.

Archiwum parafialne zawiera m.in. księgi metrykalne i protokoły wizytacji od 1671. Kronika pisana jest od 1960 roku.

Z parafii Krzczonów powstały parafie: pw. MB Częstochowskiej w Chmielu (1929 r.), pw. Św. Stanisława BM w Sobieskiej Woli (1958 r.), pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Piotrkowie (1981) i pw. MB Królowej Polski w Żukowie (1995). Do parafii zostały także odłączone wsie: Majdan Policki (przyłączony w 1946 r. do par. Narodzenia NMP w Wygnanowicach) oraz Kosarzew Górny (przyłączony w 1984 r. do par. NMP Matki Kościoła w Kosarzewie).

Od niedawna parafia prowadzi transmisje Mszy Świętych do internetu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie parafialnej.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół drewniany pod koniec XVI w. był już bardzo zniszczony, a w 1633 r. spalony. Obecny, murowany, pw. Wniebowzięcia NMP wybudowano w latach 16331653. Na skutek wypadków kilkakrotnie ulegał zniszczeniu, a przy kolejnych odbudowach był częściowo przekształcany. W 1680 odnawiany i po pożarach w 1776 całkowicie odrestaurowany. W 1780 konsekrował go bp Jan Kanty Lenczowski. W 1835 r. nastąpił remont i podwyższenie kościoła. Poważnie uszkodzony w czasie I wojny światowej. W latach 19251926 gruntownie odnowiony i pomalowany w stylu secesji.

Kościół murowany z kamienia, otynkowany, jednonawowy, ołtarz główny drewniany o charakterze barokowym, po lewej – obraz Matki Bożej, ofiarowany prawdopodobnie przez Jana III Sobieskiego i drugi z obrazem św. Barbary. Po prawej – ołtarz z obrazem Przemienienia Pańskiego, Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Antoniego Padewskiego (zabytkowy, barokowy). Ambona oraz chrzcielnica także barokowe. Na chórze 6-głosowe organy. Nad nawą wieżyczka, na której umieszczona jest sygnaturka z 1928 roku. W prezbiterium 3 witraże figuratywne Najświętszego Serca Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi i św. Teresy oraz 6 witraży w nawie głównej i 1 nad kruchtą z motywem roślinnym w bordiurze z lat 20.XX w. wykonanych przez zakłady Przemysłu Szklarskiego S.A. -"Industria" z Krakowa.

Obok kościoła znajduje się neogotycka dzwonnica oraz brama z lat 90.XIX wieku. Naprzeciwko dzwonnicy znajduje się kapliczka ludowa z rzeźbą św. Jana Nepomucena. Zabytkowe kapliczki są także w Gierniaku, Krzczonowie II i Borzęcinie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Roman Marczewski, Duszpasterska działalność Kościoła w średniowiecznym Lublinie, Lublin 2002, ISBN 83-7363-111-9.
  2. Joanna Kumor-Mielnik, Sieć dekanalna i parafialna (archi)diecezji lubelskiej w latach 1805-2005., Lublin 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]