Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radzionkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
Kościół parafialny (2019)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Radzionków

Adres

ul. Kużaja 52
41-922 Radzionków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dekanat

Piekary Śląskie

Proboszcz

ks. Eugeniusz Krawczyk

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Radzionkowa
Mapa konturowa Radzionkowa, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°23′20,613″N 18°53′52,799″E/50,389059 18,898000
Strona internetowa

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radzionkowie-Rojcyrzymskokatolicka parafia znajdująca się w Radzionkowie, w dzielnicy Rojca. Parafia należy do dekanatu Piekary Śląskie i archidiecezji katowickiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Stary kościół (2020)
Ołtarz kościoła w Rojcy, za nim mozaika przedstawiająca wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (2019)

Parafia w Rojcy powstała 25 grudnia 1934 r., najpierw jako lokalia, należąca jeszcze do parafii św. Wojciecha w Radzionkowie, potem jako samodzielna parafia. Geneza tej parafii sięga 1326 r. Posiadała ona prawdopodobnie drewniany kościół, który uległ zniszczeniu, dlatego też w 1473 r. zaczęto budować nowy kościół. Jednak parafia zaczęła rozrastać się, wybudowano następny kościół neogotycki, do którego należeli wierni zamieszkujący następujące gminy: Radzionków, Piekary Rudne, Kozłowa Góra, Sucha Góra, Orzech, Buchacz, Rojca, Vitor. Z powodu wciąż rozwijającego się przemysłu w 1913 roku zostało zorganizowane pierwsze zebranie w sprawie budowy nowego kościoła w Rojcy. Ówczesny proboszcz z Radzionkowa – ks. Konietzko wysłał list informujący do generalnego dyrektora hrabiego Henckla von Donnersmarcka, w którym przedstawił wszystkie argumenty za budową nowego kościoła na terenie Rojcy. Hrabia objął patronat budowy nowego kościoła i ofiarował teren pod jego budowę. Po wybuchu I wojny światowej prace ustały; hrabia umarł ale w spadku zostawił pieniądze na budowę nowego kościoła. Dopiero po czterech latach od powstania diecezji katowickiej (1929) nowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Radzionkowie ks. dr Knosalla, poprosił biskupa Arkadiusza Lisieckiego o pozwolenie na budowę nowego kościoła w Rojcy, prośbę motywując tym, że plan budowy był już od blisko 20 lat czeka na realizację, a parafianie są chętni do pomocy w budowie.

Budowa nowego kościoła[edytuj | edytuj kod]

20 października 1934 r. kuria biskupia zezwoliła na budowę kościoła przy ulicy Hugona i na poświęcenia kamienia węgielnego. Poświęcenie świątyni tymczasowej odbyło się 5 listopada 1934 r. Proboszczem został mianowany ks. Edward Pawlak. Następnie wybudowano nowy cmentarz, który został w 1936 r. poświęcony. W dniu 22 października 1944 r. poświęcono parafię Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie. 1 listopada 1982 r. kościół został podpalony. Siedem tygodni po spaleniu powstał nowy kościół murowany, poświęcony przez bpa Kurpasa, jednak parafianie budowali w tym samym czasie już drugi dwustopniowy kościół. Projektantami odbudowanego kościoła, jak i nowego dwukondygnacyjnego kościoła z zapleczem katechetycznym byli inż. Zygmunt i J. Winniccy, a konstruktorem inż. Franciszek Klimek. Projekt wystroju wnętrza kościoła opracowali artyści plastycy Stanisław Kluska, Jacek Sarapata i inż. Zygmunt Winnicki. Wystrój wnętrza dolnego kościoła zaprojektowała Sylwia Potempa. Poświęcenia nowego kościoła dokonał 11 grudnia 1993 r. arcybiskup Damian Zimoń.

Proboszczowie w Rojcy[edytuj | edytuj kod]

  • ks. Edward Pawlak, kuratus (1934-1950)
  • ks. Stefan Lesik SVD (1942) (w zastępstwie w czasie uwięzienia ks. Edwarda Pawlaka)
  • ks. Alojzy Pyrsz (1943-1946) (w zastępstwie w czasie uwięzienia ks. Edwarda Pawlaka)
  • ks. Karol Drzyzga, kuratus (1950-1957), proboszcz (1957-1962)
  • ks. dr Karol Nawa, administrator (1962-1987)
  • ks. Wiktor Sopora, proboszcz (1987-2006)
  • ks. Marek Wachowiak, proboszcz (2006- 2008)
  • ks. Eugeniusz Krawczyk, proboszcz (od 2008)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Schematyzm Diecezji Katowickiej rok 1986.
  • Karol Nawa, Budowaliśmy nowy kościół w Rojcy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]