Parafia Zwiastowania Pana w Żarnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Zwiastowania Pańskiego
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Żarnowiec

Adres

ul. Klasztorna 3
Żarnowiec
84-110 Krokowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

gdańska

Dekanat

żarnowiecki

Kościół

Kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu(inne języki)

Filie

Kościół filialny św. Augustyna Biskupa w Nadolu

Proboszcz

ks. Arkadiusz Warszyński

Wezwanie

Zwiastowania Pana

Wspomnienie liturgiczne

25 marca,
26 lipca

Położenie na mapie gminy Krokowa
Mapa konturowa gminy Krokowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Zwiastowania Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Zwiastowania Pańskiego”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia Zwiastowania Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Zwiastowania Pańskiego”
Ziemia54°47′15″N 18°04′54″E/54,787500 18,081667
Strona internetowa

Parafia Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu – parafia rzymskokatolicka.

Patronką kościoła parafialnego jest również św. Anna. Parafia należy do archidiecezji gdańskiej, dekanatu żarnowieckiego. Jest jedną z 5 parafii leżących w obrębie gminy Krokowa, a jedną z 8 należących do dekanatu żarnowieckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XIII wieku książę pomorski przekazał tereny Żarnowca cystersom z Oliwy. Ci ufundowali pierwszy, wówczas drewniany kościół wraz z klasztorem, w którym osiadły się cysterki. W drugiej połowie XIII wieku rozpoczęto budowę obecnej, gotyckiej świątyni. Cysterki utworzyły w Żarnowcu szkołę dla panien z bogatych domów. Oprócz podstawowej nauki ważne były lekcje haftu kaszubskiego, które zaowocowały powstaniem wzorów należących do tzw. szkoły puckiej. Na początku XVI wieku, na skutek reformacji w Europie, żarnowieckie dobra przekazano benedyktynkom z Chełmna. Zakonnice zadbały o m.in. barokowe wyposażenie kościoła, zdobiące świątynię do dnia dzisiejszego. Zajęły się również kontynuacją nauczania zapoczątkowanego przez cysterki. W czasach zaborów władze pruskie dokonały konfiskaty majątku i kasaty klasztoru benedyktynek. W tamtym okresie udało się przeprowadzić gruntowną renowację gotyckich obiektów. Jednak przy okazji zasypano ziemią m.in. strumyk odprowadzający nadmiar wilgoci z kościoła. W wyniku tego woda zaczęła się gromadzić na ceglanych murach prowadząc do ich stopniowej degradacji. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej do Żarnowca powróciły zakonnice. W 1946 roku sprowadzono tu benedyktynki z Wilna. Klasztor funkcjonuje przy żarnowieckim kościele do dnia dzisiejszego.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny znajduje się w Żarnowcu. Jest on zbudowany w stylu gotyckim, z nadanym późniejszym, barokowym wnętrzem świątyni. Należy do najcenniejszych zabytków na ziemi puckiej. Kościół zaczął powstawać w drugiej połowie XIII wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. bogato zdobiony ołtarz, chrzcielnica i pieta z 1430 roku. W ostatnich latach kościół przechodzi gruntowną renowację. Odnowione zostały przyklasztorne krużganki, dach i wnętrze kościoła.

Odpust parafialny odbywa się dwa razy do roku: 25 marca podczas święta Zwiastowania Pańskiego oraz 26 lipca, gdy wspominana jest św. Anna, matka Maryi. Podczas lipcowego odpustu tradycją stało się przypłynięcie wiernych z Nadola na łodziach przez Jezioro Żarnowieckie.

W czasie wakacji w kościele odbywają się koncerty muzyczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Kościelniak. Parafia pw. Zwiastowania Pana. „Polska Dziennik Bałtycki Echo Ziemi Puckiej”, s. 9, 2009-10-09. Polskapresse Sp.z.o.o Oddział Prasa Bałtycka. ISSN 1231-4366. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]