Parafia anglikańska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Emmanuela Kościoła Anglii w Polsce
Kościół anglikański w Warszawie
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Siedziba

Warszawa

Adres

ul. Dorotowska 7/5
02-347 Warszawa

Wyznanie

Anglikanizm

Kościół

Kościół Anglii

Diecezja

Diecezja w Europie (Gibraltar)

Dekanat

Archidiakonia Wschodnia (Wiedeń)

Organizacja w Polsce

Kościół Anglikański w Polsce

Kościół parafialny

Kościół "Res sacra miser", ul. Krakowskie Przedmieście 62

Proboszcz

ks. David Brown (od 2014)

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Emmanuela Kościoła Anglii w Polsce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Emmanuela Kościoła Anglii w Polsce”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Emmanuela Kościoła Anglii w Polsce”
Ziemia52°12′49,6″N 20°58′35,2″E/52,213778 20,976444
Strona internetowa

Parafia św. Emmanuela (inne nazwy: Kapelania warszawska, Kongregacja Anglikańsko-Episkopalna) – jedyna parafia Kościoła Anglikańskiego w Polsce, znajdująca się w Warszawie. Wchodzi w skład Diecezji Europy (tzw. diecezji kontynentalnej, dawniej Diecezji Gibraltaru) Kościoła Anglii, z siedzibą na Gibraltarze. Obecnym kapelanem parafii jest ks. David Brown; towarzyszy mu ks. Felix Malibu (Izuchukwu), przedstawiciel Kościoła Nigerii (również członka Wspólnoty Anglikańskiej) oraz księża wizytujący, sporadycznie wysyłani na warszawską placówkę przez biskupa Gibraltaru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1926 dzięki staraniom Londyńskiego Towarzystwa Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów wybudowano anglikański kompleks misyjny wraz z kaplicą przy ul. Sewerynów 3 w Warszawie. Obiekt ten został w czasie drugiej wojny światowej uszkodzony i w 1945 na mocy decyzji Biura Odbudowy Stolicy zniszczony; na jego miejscu mieszczą się obecnie zaplecza techniczne Teatru Polskiego i budynki mieszkalne. W okresie Polski Ludowej Kościół Anglikański nie mógł odrodzić się w nowej komunistycznej rzeczywistości; należąca do niego działka została przejęta przez państwo. Od lat 80. XX wieku nabożeństwa anglikańskie były odprawiane w brytyjskiej ambasadzie, pierwotnie na potrzeby samych pracowników dyplomatycznych. Od 1996, dzięki gościnności warszawskiej hierarchii rzymskokatolickiej i na mocy decyzji prymasa Józefa Glempa, liturgia anglikańska sprawowana jest w rzymskokatolickim kościele rektorskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (zwanym popularnie „kaplicą Res Sacra Miser”) przy ul. Krakowskie Przedmieście 62.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wiernymi parafii są głównie przedstawiciele firm międzynarodowych, pracownicy placówek dyplomatycznych i kulturalnych, nauczyciele języka angielskiego oraz studenci zagraniczni, członkowie ich rodzin i inni. Liczba parafian uległa powiększeniu w ostatnich latach wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Nabożeństwa odwiedzane są również przez zagranicznych turystów różnych wyznań protestanckich.

Liturgia (w języku angielskim) wraz z Komunią św. odbywa się dwa razy w tygodniu w niedzielę (o godz. 10.30 – w budynku kościoła oraz o godz. 16 – w sali Caritas w budynku przylegającym; podczas liturgii popołudniowej gromadzą się zazwyczaj członkowie Kościoła Nigerii). W Kościele Anglikańskim każdy ochrzczony chrześcijanin, nawet nienależący do tego wyznania, może przystąpić do Komunii świętej, która udzielana jest pod dwiema postaciami. Nie ma też obowiązku spowiedzi osobistej – podobnie jak w innych Kościołach protestanckich.

Szereg nabożeństw (np. jutrznia połączona ze studiami biblijnymi, każdy wtorek o godz. 9) odbywa się również w rezydencji kapelana przy ul. Dorotowskiej.

Przy parafii działa szkółka niedzielna oraz zespół wokalny „Anglikańskie Głosy Warszawy” (Warsaw Anglican Voices), który prowadzi dyrektor muzyczny Kościoła Anglii w Polsce, organista parafii warszawskiej Rostislaw Wygranienko. Odbywają się koncerty organizowane przez Kościół.

Warszawska parafia anglikańska posiada strukturę instytucjonalną właściwą dla innych parafii anglikańskich – działa rada parafialna, istnieje funkcja strażników kościelnych (funkcjonariuszy parafialnych, wardenów), skarbnika itd.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]