Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Siedziba Olsztyn
Adres ul. bpa T. Wilczyńskiego 7, 10-686 Olsztyn
Data powołania 1 lipca 1990
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztyn IV – Jaroty
Kościół Kościół bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie
Proboszcz ks. kan. mgr lic. Romuald Zapadka
Wspomnienie liturgiczne bł. Franciszki Siedliskiej (25 listopada)
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Parafia bł. Franciszki Siedliskiej
Ziemia53°44′28″N 20°30′28″E/53,741111 20,507778
Strona internetowa

Parafia błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie – rzymskokatolicka parafia w Olsztynie, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Olsztyn IV – Jaroty. Została utworzona 1 lipca 1990. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Wilczyńskiego. Zasięgiem obejmuje osiedle Pieczewo oraz płd.-wsch. część osiedla Jaroty. Parafię prowadzą ksieża diecezjalni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została wydzielona z części osiedla dotychczas administrowanej przez Parafię Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła. Jako patronkę otrzymała s. Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszkę Siedliską), beatyfikowaną przez papieża Jana Pawła II 23 kwietnia 1989 r. w Rzymie. Diecezja Warmińska, w celu budowy w tym miejscu obiektów parafialnych, uzyskała działkę przy skrzyżowaniu ulic biskupów Krasickiego i Wilczyńskiego. Wspólnota rozpoczynała swoje życie parafialne gromadząc się wokół polowego ołtarza ustawionego na trawniku koło bloku przy ul. Herdera 6. Już w 1990 roku udało się zbudować tymczasową kaplicę, która służyła wiernym aż do 2010 r.

Pierwszym proboszczem parafii został ks. kan. mgr. lic. Romuald Zapadka, dotychczasowy proboszcz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Głotowie k. Dobrego Miasta. Pierwszym wikariuszem był ś.p. ks. Jerzy Kupeć. Na duszpasterzach spoczął obowiązek organizacji katechizacji dzieci i młodzieży, uczących się w szkołach położonych na terenie parafii.

Parafia początkowo borykała się z problemami lokalowymi: nie było budynku plebanii, a zakrystia została zlokalizowana w mieszkaniu prywatnym. Ogromnym ułatwieniem było powstanie świątyni tymczasowej, w której przez wiele lat funkcjonował sklepik parafialny. Z biegiem lat ukończono budowę domu parafialnego (dotychczas stan surowy), w którym zamieszkali pracujący księża, oraz w którym umiejscowiono kancelarię parafialną. W budynku znajduje się również salka przeznaczona do spotkań duszpasterskich oraz Parafialny Oddział Caritas.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]