Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku
Ilustracja
kościół garnizonowy św. Ap. Piotra i Pawła
Państwo

 Polska

Siedziba

Gdańsk-Wrzeszcz

Adres

ul. Sobótki 20
80-247 Gdańsk

Data powołania

1 lipca 2009

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

Archidiecezja

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
gdańska

Dekanat

Dekanat

Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
Gdańsk-Wrzeszcz

Kościół

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Proboszcz

ks. prał. ppłk Wiesław Okoń

Wspomnienie liturgiczne

Matki Odkupiciela – 25 marca

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku”
Ziemia54°22′29,341″N 18°36′33,975″E/54,374817 18,609438
Strona internetowa

Parafia cywilno-wojskowa Matki Odkupiciela w Gdańsku Wrzeszczu – cywilno-wojskowa parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku.

Wnętrze kościoła

Należy do dekanatu Gdańsk-Wrzeszcz w archidiecezji gdańskiej oraz do dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Obecny kościół został poświęcony 6 października 1899 roku. Parafia została erygowana w lipcu 2009. Obecnym proboszczem parafii jest ks. ppłk Sławomir Pałka (od lipca 2013), który został przeniesiony z parafii wojskowej pw. św. Augustyna w Złocieńcu.

Do końca 2012 roku parafia należała do Dekanatu Marynarki Wojennej. Obecnie od 2013 roku na skutek reformy w Ordynariacie Polowym parafia przeszła do Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Pod koniec XIX w. z macierzystej parafii ewangelicko-augsburskiej Bożego Ciała w Gdańsku uzyskano działkę na budowę kościoła. Do 1945 roku świątynia przy obecnej ul. Słowackiego służyła niemieckiemu garnizonowi, a przed I wojną światową dla pułku elitarnej cesarskiej kawalerii pruskiej.

Świątynię zaprojektował meklemburski architekt Moeckel. Kościół ten jako jeden z niewielu gdańskich kościołów „przeżył” działania wojenne. Po wojnie świątynia została przekazana Wojsku Polskiemu. W wyniku przemian roku 1989 roku biskup polowy w roku 1991 ustanowił parafię wojskową pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, a 30 czerwca 2009 roku powstała parafia Wojskowo – Cywilna pw. Matki Odkupiciela wydzielona z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu. Pierwszym proboszczem parafii Wojskowo-Cywilnej przy kościele garnizonowym został ks. ppłk Krzysztof Karpiński (do 2010). Obecnie proboszczem (od 2019) jest ks. prał. ppłk Wiesław Okoń.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]