Parafia ewangelicko-luterańska w Grodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia ewangelicko-luterańska
w Grodnie
Религиозная Евангелическо-лютеранская община г. Гродно
Ilustracja
Kościół ewangelicko-augsburski św. Jana w Grodnie
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Siedziba

Grodno

Adres

ул. Академическая 7а
230023 Гродно, Беларусь

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Unia Kościołów Ewangelicko-Luterańskich w Rosji i Innych Państwach

Kościół parafialny

Kościół ewangelicko-augsburski św. Jana w Grodnie

Pastor

ks. Władimir Tatarnikow

Położenie na mapie Grodna
Mapa konturowa Grodna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia ewangelicko-luterańskaw Grodnie”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia ewangelicko-luterańskaw Grodnie”
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia ewangelicko-luterańskaw Grodnie”
Ziemia53°41′13,6″N 23°50′25,5″E/53,687111 23,840417

Parafia ewangelicko-luterańska w Grodnieparafia luterańska w Grodnie, na Białorusi. Stanowi samodzielną jednostkę kościelną w strukturach Unii Kościołów Ewangelicko-Luterańskich w Rosji i Innych Państwach, nie jest częścią żadnego z jej kościołów regionalnych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia ewangelicka w Grodnie została założona w 1779 przez luteran pochodzenia niemieckiego, którzy zostali sprowadzeni do miasta przez starostę Antoniego Tyzenhauza w celu założenia manufaktur i pracy w nich[2].

20 listopada 1793 król Stanisław August Poniatowski podarował na potrzeby zboru trzypiętrowy budynek tawerny, w którym urządzono miejsce modlitwy. Tawerna została później przebudowana na kościół św. Jana. Naprzeciwko świątyni powstał pierwszy cmentarz ewangelicki, czynny do 1878, chociaż pojedyncze pochówki odbywały się na nim do czasu I wojny światowej[2].

W 1814 proboszcz grodzieński obsługiwał również zbory filialne w Michałowie, Izabelinie, Czole, Wołkowysku i Druskienikach. W Czole zamieszkiwało około 500 ewangelików, którzy posiadali własny kościół na 150 miejsc oraz szkołę. W Wołkowysku i Druskienikach nabożeństwa odbywały się w domach prywatnych[2].

W czasie kolejnej przebudowy kościoła w 1843 od strony ołtarza został do niego dobudowany dom pastora, który mieścił również sale lekcyjne szkoły ewangelickiej. W tym czasie parafia liczyła około 200 rodzin. W celu pozyskania środków dla dalszego rozwoju zboru, w 1882 w Grodnie i Druskienikach otwarto apteki[2].

Od 1905 funkcję proboszcza zaczął pełnić ks. Adolf Oswald Plamsch. Po 1915 w związku z działaniami wojennymi, liczba luteran zmniejszyła się. Miało to też związek z deportacjami ludności pochodzenia niemieckiego w głąb Rosji. Od września 1919 parafia w Grodnie stała się częścią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP[2].

Liczba członków zboru w 1923 wynosiła około 1700. Miało wtedy miejsce 30 chrztów, 20 osób konfirmowano, odbyło się 16 ślubów i 14 pogrzebów. Do Sakramentu Ołtarza przystąpiło 535 wiernych[2].

W 1938 parafia liczyła 1500 osób. Nabożeństwa odbywały się w języku niemieckim[2]. Funkcjonowały również filiały w Izabelinie z 500 wiernymi oraz w Michałowie z 1000 członków i kościołem oraz cmentarzem[3]. Majątek parafii w 1939 stanowił kościół, stary dom pastora, nowy dom pastora ze szkołą, dom dla nauczycieli, budynki gospodarcze oraz sześć cmentarzy. Działała stacja diakonijna oraz Koło Pań[2]. Ksiądz proboszcz Adolf Oswald Plamsch sprawował stanowisko do 1939, zastąpiony w tym samym roku przez ks. Karola Messerschmidta[4].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Grodzieńska parafia ewangelicka w niepodległej Białorusi została zarejestrowana 28 czerwca 1993[2]. Od marca 2009 funkcję pastora zboru sprawuje Władimir Tatarnikow[4].

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę w kościele św. Jana. W soboty w świątyni mają miejsce również koncerty muzyki organowej[5]. Prowadzone są szkółki niedzielne[6] oraz praca socjalna[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]