Parafia polskokatolicka Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Zmartwychwstania Pańskiego
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Bydgoszcz

Adres

ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 36
85-011 Bydgoszcz

Data powołania

1925

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Diecezja

warszawska

Dekanat

pomorsko-warmiński

Kościół

Zmatwychwstania Pańskiego

Proboszcz

Ks. mgr Piotr Kowalczyk

Wezwanie

Zmartwychwstania Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

Wielkanoc

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Zmartwychwstania Pańskiego”
Ziemia53°07′48″N 18°00′05″E/53,130000 18,001389
Strona internetowa

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczyparafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie pomorsko-warmińskim diecezji warszawskiej.

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Parafia polskokatolicka (ówcześnie kościół ten nazywał się Polskim Narodowym Kościołem Katolickim) w Bydgoszczy powstała wiosną 1925. Jej założycielem i pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Zawadzki. W okresie dwudziestolecia międzywojennego nabożeństwa odbywały się w lokalach prywatnych, a także, przez pewien okres, w kaplicy Kościoła Staroluterskiego. W latach trzydziestych z funduszu misyjnego Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego zakupiono działkę przy ulicy Dolina, jednak przygotowania do budowy kościoła zostały przerwane wybuchem II wojny światowej. W czasie okupacji hitlerowskiej parafia zawiesiła oficjalną działalność.

W 1946 parafii została przydzielona działka po niemieckojęzycznej gminie wyznaniowej Kościoła Nowoapostolskiego. W 1982 przy kościele zbudowano nową plebanię. Od 1986 proboszczem parafii był ks. dziekan dr Tadeusz Urban (w latach 1982-1984 posługiwał on w parafii jako wikariusz). W 2019 proboszczem parafii został ks. dr hab. Mirosław A. Michalski, prof. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W czerwcu 2022 roku parafię objął ks. mgr Piotr Kowalczyk. Przy parafii działa Towarzystwo Niewiast Adoracji Najświętszego Sakramentu (TNANS).

Parafia jest też aktywna na niwie ekumenicznej, m.in. od kilku lat uczestniczy w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej (w kościele odbywają się koncerty operowe, występy chórów i recytacje poezji o tematyce biblijnej z udziałem artystów scen bydgoskich).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]