Przejdź do zawartości

Paragraf 22

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paragraf 22
Catch-22
ilustracja
Autor

Joseph Heller

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

angielski

Data wydania

1961

Wydawca

Simon & Schuster

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1975

Wydawca

Państwowy Instytut Wydawniczy

Przekład

Lech Jęczmyk

poprzednia
brak
następna
Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis

Paragraf 22 (ang. Catch-22) – powieść amerykańskiego pisarza Josepha Hellera.

Akcja książki rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. Jej głównym bohaterem jest amerykański bombardier Yossarian, stacjonujący wraz ze swoją jednostką we Włoszech. Książka ukazuje w groteskowy sposób bezsens i absurdy współczesnej wojny, prywatę i chęć awansu dowódców kosztem życia młodych pilotów.

Heller zaczął pisać książkę w 1953 roku, opierając się na osobistych doświadczeniach. Początkowo miała ona nosić tytuł Paragraf 18. Została wydana w 1961 roku, zdobywając ogromną popularność i dzieląc krytyków.

Tytułowy paragraf 22 to paradoks, przepis, który dawał żołnierzowi możliwość natychmiastowego zakończenia pełnienia służby na własną prośbę z powodu choroby psychicznej. Jednak ktoś, kto w trosce o uratowanie własnego życia wnosi o zwolnienie ze służby, udowadnia, że jest psychicznie zdrowy, a tym samym nie może prosić o zwolnienie z powodu choroby psychicznej. Określenie weszło do mowy potocznej jako sytuacja bez wyjścia.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie książki nakręcono film pod tym samym tytułem w reżyserii Mike’a Nicholsa z Alanem Arkinem w roli głównej. Książka była inspiracją do innego spojrzenia na wojnę, czego przykładem może być film MASH i serial telewizyjny M*A*S*H.

W Polsce na jej podstawie w 1981 w Teatrze Telewizji nagrano spektakl pod tytułem Paragraf 4 z Piotrem Fronczewskim w roli głównej. W adaptacji radiowej Paragrafu 22 Yossarianem był Roman Wilhelmi.

W 2019 HULU wyprodukowało serial Paragraf 22, który w Polsce jest dostępny na platformie HBO GO. Reżyserem serialu jest George Clooney, który również występuje w produkcji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]