Paralamyctes neverneverensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paralamyctes neverneverensis
Edgecombe, 2001
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pareczniki

Rząd

drewniakokształtne

Rodzina

Henicopidae

Podrodzina

Henicopinae

Plemię

Henicopini

Rodzaj

Paralamyctes

Podrodzaj

Paralamyctes (Paralamyctes)

Gatunek

Paralamyctes neverneverensis

Paralamyctes neverneverensisgatunek parecznika z rzędu drewniakokształtnych i rodziny Henicopidae.

Gatunek ten opisany został w 2001 roku przez G.D. Edgecombe. Holotyp odłowiono nad Nana Creek w okolicy Lowanny. Epitet gatunkowy nawiązuje natomiast do innego miejsca występowania: Never Never w Parku Narodowym Dorrigo[1].

Parecznik ten osiąga do 1,4 mm długości tarczy głowowej i wyglądem jest bardzo podobny do P. monteithi. Ubarwienie okazów przechowywanych w alkoholu to różne odcienie pomarańczowego, gdzieniegdzie z kasztanowym nakrapieniem; na sternitach obecna kasztanowa i purpurowa siateczka, a proksymalne części odnóży są jasnożółte z niebieskimi łatkami. Czułki składają się 20–21 członów, z których dwa początkowe są wyraźnie większe od pozostałych. Narząd Tömösváry'ego leży na pleurycie głowowym. a szwy wokół niego są niezmodyfikowane. Coxosterna szczękonóży trapezowate; na wąskiej i wypukłej krawędzi dentalnej każdego z nich znajduje się 5–6 dużych, spiczastych ząbków. Tarsungulum ma część przedstopową dość krótką, nieco tylko dłuższą od stopowej. Golenie odnóży 15 pary wyposażone są w zaopatrzony w kolce wyrostek dystalny. Liczba porów koksalnych na poszczególnych biodrach wynosi u samic od 2 do 4, a u samców od 2 do 3, a ich kształt jest okrągły[1].

Wij endemiczny dla Australii, znany z Nowej Południowej Walii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gregory D. Edgecombe. Revision of Paralamyctes (Chilopoda: Lithobiomorpha: Henicopidae), with Six New Species from Eastern Australia. „Records of the Australian Museum”. 53 (2), s. 201–241, 2001. ISSN 0067-1975.