Paras Bir Bikram Shah Dev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paras Bir Bikram Shah Dev (ur. 30 grudnia 1971 w Katmandu) – nepalski książę, jedyny syn ostatniego króla Nepalu Gyanendry, odsuniętego od władzy w 2008 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Książę Paras kształcił się w Saint Joseph's College w Dardżyling w Indiach. Następnie studiował administrację na Schiller International University w Wielkiej Brytanii.

Następca tronu[edytuj | edytuj kod]

1 czerwca 2001, Paras był obecny w pałacu królewskim w czasie krwawego zamachu dokonanego przez następcę tronu, księcia Dipendrę, w którym zabił on większość rodziny królewskiej, a sam zmarł w wyniku obrażeń trzy dni później. Paras odniósł niewielkie obrażenia w masakrze i według naocznych świadków przyczynił się do uratowania życia przynajmniej trzech osób (w tym dwojga dzieci), ukrywając ich za sofą[1]. Gyanendra, który przejął po śmierci Dipendry władzę w Nepalu, 26 października 2001 oficjalnie mianował Parasa następcą tronu.

Paras wziął udział w Expo 2005 w Aichi w Japonii, celebrując Narodowy Dzień Królestwa Nepalu. W marcu 2006 udał się do Austrii, gdzie przekazał parę nosorożców dla wiedeńskiego zoo. W lipcu 2007 premier Nepalu Girija Prasad Koirala wezwał króla Gyanendrę i księcia Parasa do abdykacji na rzecz jego małoletniego syna, księcia Hridayendry.

6 września 2007 Paras został przewieziony do szpitala wojskowego z powodu nasilających się bólów klatki piersiowej. W Norvic Hospital w Katmandu przeszedł 50 minutową operację. Jak się okazało książę przeszedł lekki zawał serca[2][3].

28 maja 2008 w Nepalu oficjalnie zniesiono monarchię[4]. Na początku lipca 2008 książę Paras opuścił kraj i wyjechał do Singapuru[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia 2000 Paras poślubił Himani Rajya Laxmi. Para ma troje dzieci. Dwie córki (urodzone w 2000 i 2003) oraz syna, księcia Hridayendrę Bir Bikram Shah Dev, urodzonego w 2002 roku.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Książę Paras jest bardzo niepopularny w Nepalu z powodu swoich incydentów z użyciem siły i innych wybryków. Powszechnie znana jest również jego słabość do alkoholu. Paras jest oskarżany o napaść na policjanta ze swoją automatyczną bronią w ręku, po tym jak miał zostać zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu. W innym przypadku jest oskarżany o napaść na policjanta za zatrzymanie go z powodu jazdy bez świateł. W sierpniu 2000 Paras został oskarżony o śmiertelne potrącenie znanego piosenkarza, Praveena Gurunga. Jednak prokuratura nie wszczęła postępowania przeciw niemu, a w późniejszym czasie do czynu przyznał się nepalski żołnierz[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Massacre witness blames Crown Prince Dipendra", Telegraph.co.uk., 8 czerwca 2001.
  2. "Crown Prince hospitalized for 5 days after angioplasty", Nepalnews.com, 6 września 2007.
  3. "Nepal's prince has heart attack", BBC News, 6 września 2007.
  4. "Nepal votes to abolish monarchy", BBC News, 28 maja 2008.
  5. "Ousted Nepal prince leaves nation", BBC News, 2 lipca 2008.
  6. "Nepal's errant crown prince", BBC News, 5 czerwca 2001.
  7. "Paras Shah", Nepali Times.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]