Parasolki z Cherbourga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parasolki z Cherbourga
Les parapluies de Cherbourg
Ilustracja
Fasada sklepu, w którym kręcono film
Gatunek melodramat, musical
Data premiery 19 lutego 1964
Kraj produkcji Francja
RFN
Język francuski
Czas trwania 87 min
Reżyseria Jacques Demy
Scenariusz Jacques Demy
Główne role Catherine Deneuve
Nino Castelnuovo
Muzyka Michel Legrand
Zdjęcia Jean Rabier

Parasolki z Cherbourga (fr. Les parapluies de Cherbourg) – francusko-niemiecki film muzyczny z 1964 w reżyserii Jacques'a Demy'ego. Główne role zagrali Catherine Deneuve i Nino Castelnuovo. Muzykę do filmu napisał Michel Legrand.

Parasolki z Cherbourga to film nietypowy, nawet jak na musical, albowiem wszystkie dialogi, także zwykłe rozmowy, są śpiewane przez aktorów (innym w całości śpiewanym filmem Demy'ego był Pokój w mieście z 1982). W przeciwieństwie do popularnych klasycznych musicali amerykańskich, w Parasolkach... brak rozbudowanej choreografii, a sceny skupiają się na dość niewielkiej liczbie bohaterów, przede wszystkim na głównej parze. Nadaje to dziełu dość intymny charakter. Na uwagę zasługuje również niezwykła kolorystyka scenografii, która napełnia widoki zwyczajnego miasta duchem pop-artu[1].

Film zdobył Złotą Palmę na 17. MFF w Cannes oraz Nagrodę Louisa-Delluca. Otrzymał też pięć nominacji do Oscara: za najlepszą muzykę oryginalną i adaptowaną, za najlepszą piosenkę, scenariusz oryginalny oraz za film nieanglojęzyczny[2].

Parasolki... były jedną z inspiracji Damiena Chazelle'a przy powstaniu jego oscarowego musicalu La la land[1].

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Madame Emery i jej córka Geneviève sprzedają parasolki w butiku w Cherbourgu. Geneviève, zakochana w mechaniku Guy, zachodzi z nim w ciążę. Guy musi jednak jechać na wojnę w Algierii. Matka zmusza Geneviève do wyjścia za Rolanda, bogatego jubilera[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Parasolki z Cherbourga. Intymna historia miłości, Film.org.pl, 18 stycznia 2017 [dostęp 2020-10-02].
  2. Les parapluies de Cherbourg. Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo, Anne Vernon, Marc Michel Parc Film, Madeleine Films, Beta Film. 1964-02-19. [dostęp 2020-10-02].
  3. Parasolki z Cherbourga / Les Parapluies de Cherbourg. [dostęp 2020-10-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]