Park Brochowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Brochowski
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Dzielnica Brochów
Powierzchnia 8 ha
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Brochowski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Park Brochowski”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Brochowski”
Ziemia51°03′42″N 17°04′18″E/51,061667 17,071667

Park Brochowski to park położony w południowo-wschodniej części Wrocławia, w obrębie osiedla Brochów. Jest najstarszym parkiem w obecnych granicach Wrocławia[1], założonym w średniowieczu przez augustianów. Ma powierzchnię ok. 8 ha[1]. Pieczę nad Parkiem Brochowskim sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej[2], podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia[3]. Obecna nazwa parku obowiązuje na podstawie § 1 pkt 9 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu[4].

Park położony jest pomiędzy osiedlami Wrocławia:

Do parku dojechać można ulicą Centralną od osiedla Brochów i ulicą Konduktorską od ulicy Buforowej (osiedle Jagodno). Zachodnią granicę parku wyznacza linia kolejowa nr 276. Z komunikacji miejskiej obecnie w pobliżu parku ma przystanek autobus linii 133[5].

Przez park przepływa niewielki ciek wodny, o charakterze melioracyjnymBrochówka, który wraz z licznymi mniejszymi rowami tworzy niewielką sieć wodną[1], z oczkiem wodnym[6], oraz z licznymi mostkami i kładkami[1]. W parku urządzony jest również plac zabaw dla dzieci[7] i labirynt grabowy[1]. Park, wraz z wodami powierzchniowymi, ma również znaczenie przyrodnicze[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]