Park Brochowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Brochowski
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Dzielnica Brochów
Powierzchnia 8 ha
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Park Brochowski
Park Brochowski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Brochowski
Park Brochowski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Park Brochowski
Park Brochowski
Ziemia51°03′42″N 17°04′18″E/51,061667 17,071667

Park Brochowski to park położony w południowo-wschodniej części Wrocławia, w obrębie osiedla Brochów. Jest najstarszym parkiem w obecnych granicach Wrocławia[1], założonym w średniowieczu przez augustianów. Ma powierzchnię ok. 8 ha[1]. Pieczę nad Parkiem Brochowskim sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej[2], podległy Departamentowi Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia[3]. Obecna nazwa parku obowiązuje na podstawie § 1 pkt 9 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu[4].

Park położony jest pomiędzy osiedlami Wrocławia:

Do parku dojechać można ulicą Centralną od osiedla Brochów i ulicą Konduktorską od ulicy Buforowej (osiedle Jagodno). Zachodnią granicę parku wyznacza linia kolejowa nr 276. Z komunikacji miejskiej obecnie w pobliżu parku ma przystanek autobus linii 133[5].

Przez park przepływa niewielki ciek wodny, o charakterze melioracyjnymBrochówka, który wraz z licznymi mniejszymi rowami tworzy niewielką sieć wodną[1], z oczkiem wodnym[6], oraz z licznymi mostkami i kładkami[1]. W parku urządzony jest również plac zabaw dla dzieci[7] i labirynt grabowy[1]. Park, wraz z wodami powierzchniowymi, ma również znaczenie przyrodnicze[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]