Park Etnograficzny w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Etnograficzny w Toruniu
Ilustracja
Wiatrak koźlak z Wójtówki na Kujawach, 1896 rok
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Dzielnica

centrum

Adres

Wały Generała Władysława Sikorskiego 19

Powierzchnia

1,7 ha

Data założenia

1959

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Etnograficzny w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Etnograficzny w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Etnograficzny w Toruniu”
Ziemia53°00′52″N 18°36′15″E/53,014444 18,604167
Strona internetowa

Park Etnograficzny w Toruniu – zabytkowy skansen wchodzący w skład Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Jedyny tego typu park w Europie usytuowany w centrum miasta.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Park znajduje się w centrum miasta, przy ul. Wały gen. Sikorskiego, w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park, wraz z muzeum, otwarto 1 stycznia 1959 roku, a inicjatorką jego powstania i twórczynią była prof. Maria Znamierowska-Prüfferowa, etnograf i muzeolog. Muzeum to zostało wydzielone z Działu Etnografii ówczesnego Muzeum Miejskiego, obecnie Muzeum Okręgowe[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W parku znajduje się 19 obiektów architektury wiejskiej, które powstały głównie w XVIII i XIX wieku i zostały przeniesione na teren parku z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej. Znajduje się tu również barka rybacka, a także blisko 50 obiektów, takich jak przybudówki, studnie, gołębnik, piwniczki-ziemianki, przydomowe kapliczki.

Swą architekturą, wyposażeniem wnętrz (sprzęty, meble, pamiątki rodzinne, a także narzędzia gospodarskie związane z uprawą i hodowlą) oraz okolicznościowymi aranżacjami ekspozycja oddaje obraz wsi z przełomu XIX i XX wieku[2].

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

Wybrane obiekty na terenie parku[3]:

Zdjęcie Nazwa Pochodzenie Uwagi
Toruń Park Etnograficzny- chata biednego chłopa bez komina01.JPG Chałupa z Lasek Gmina Śliwice, Bory Tucholskie Pochodzi z ok. połowy XIX w.
Toruń Park Etnograficzny-chata 03.JPG Chata ze Skórzenna Gmina Osiek, Kociewie Zbudowana ok. połowy XIX w. Wyróżniają ją wyjątkowo bogate zdobienia stolarki drzwiowej i okiennej.
Toruń Park Etnograficzny-warsztat kowalski z Jastrzębia 08.JPG Kuźnia z Jastrzębia Gmina Bartniczka, Ziemia Michałowska Zbudowana w 2. połowie XIX w. W jej wnętrzu centralne miejsce zajmuje duże, dwurożne kowadło.
Toruń Park Etnograficzny- chata bogatego chłopa 03.JPG Zagroda kujawska Ziemia Kujawska Zagroda prezentuje typową, kujawską zagrodę charakterystyczną dla dużego i zamożnego gospodarstwa z końca XIX w., prowadzącego gospodarkę rolniczo-hodowlaną.
Toruń Park Etnograficzny Kaszub-chata i wnętrze 01.JPG Zagroda Tucholska Bory Tucholskie Ekspozycja przedstawia warunki życia zamożnej rodziny w 1. ćwierci XX w., dziadków i rodziców z czwórką dzieci.
Toruń, Muzeum Etnograficzne, piec chlebowy.jpg Piec chlebowy Kaszuby Pochodzi z końca XIX w.
Toruń Park Etnograficzny- chata rybaka07.JPG Zagroda kaszubska Kaszuby Prezentuje warunki życia trzypokoleniowej rodziny małorolnego gospodarza z przełomu XIX/XX w., który dzierżawił od bogatego gospodarza niewielkie gospodarstwo.
Post mill Toruń.jpg Wiatrak "Koźlak" z Wójtówki Gmina Bądkowo, Kujawy Wybudowany w 1896 roku i użytkowany był przez trzy pokolenia młynarzy z rodu Salamońskich.
Toruń Park Etnograficzny-młyn wodny 01.JPG Młyn wodny ze Strzyg Gmina Osiek, Ziemia Dobrzyńska Zbudowany został na początku XX w. Napęd młyna początkowo stanowiło koło wodne, później była to turbina.
Toruń Park Etnograficzny-remiza strażacka 06.JPG Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej z Pływaczewa Gmina Wąbrzeźno, Ziemia Chełmińska Zbudowana na początku XX w. We wnętrzu prezentowany jest sprzęt pożarniczy i alarmowy oraz różnego rodzaju akcesoria strażackie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]