Park Vigelanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Park Frogner)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Vigelanda
Park w 1965 roku
Park w 1965 roku
Państwo  Norwegia
Miejscowość Oslo
Dzielnica Frogner
Powierzchnia 320,000 m² ha
Data założenia 1940
Położenie na mapie Oslo
Mapa lokalizacyjna Oslo
Park Vigelanda
Park Vigelanda
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Park Vigelanda
Park Vigelanda
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Vigelanda
Park Vigelanda
Ziemia 59°55′37″N 10°42′04″E/59,926944 10,701111

Park Vigelanda (norw. Vigelandsanlegget) – park w Oslo, będący częścią Frognerparken. Park jest dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda i jego pracowników. Składa się z 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci.

Idea kompleksu parkowego zrodziła się w 1907 roku, kiedy Vigeland otrzymał od władz miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo pomysł Vigelanda rozrastał się – kolejne projekty obejmowały rzeźby wokół fontanny, płaskorzeźby, ozdobny most łączący brzegi stawu w parku. W najwyższym punkcie kompleksu góruje Monolitten (Monolit) – gigantyczna kamienna kolumna uformowana z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Tworzy ją 121 postaci, z czego jedna jest autoportretem Vigelanda. Jedną ze słynniejszych rzeźb w Parku Frogner jest Sinnataggen (Rozzłoszczony chłopiec) – postać nagiego chłopczyka krzyczącego i tupiącego nogą.

W skład zespołu parkowego wchodzi też zaprojektowane przez artystę oświetlenie, tworząca labirynt mozaika wokół fontanny, kute bramy i furtki do parku. Wszystkie te elementy zaprojektował rzeźbiarz, ale wykonawcami byli zatrudnieni przez niego kamieniarze, odlewnicy i kowale. Dzięki takiemu podziałowi prac możliwe było ukończenie zespołu parkowego już po śmierci artysty w 1943 roku według jego dokładnych planów. Park został ukończony pod koniec lat czterdziestych XX wieku.

Galeria[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]