Park Jurajski (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Jurajski
Jurassic Park
Ilustracja
Gatunek przygodowy
fantastyka naukowa
dreszczowiec
Data premiery 9 czerwca 1993
Polska 3 września 1993
Wersja 3D:
5 kwietnia 2013
Polska 26 kwietnia 2013
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 127 min
Reżyseria Steven Spielberg
Scenariusz Michael Crichton i David Koepp, na podstawie książki Michaela Crichtona
Główne role Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Samuel L. Jackson, Bob Peck, Wayne Knight, Martin Ferrero
Muzyka John Williams
Zdjęcia Dean Cundey
Kostiumy Eric H. Sandberg i Sue Moore
Montaż Michael Kahn
Wytwórnia Universal Pictures
Amblin Entertainment
Budżet 63 mln dolarów
Poprzednik brak
Kontynuacja Zaginiony świat: Jurassic Park (1997)
Nagrody
3 Oscary (efekty specjalne, dźwięk, montaż), 3 Saturn Award, MTV Movie Award i inne
Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: Park Jurajski (książka).
Replika samochodu z filmu

Park Jurajski (ang. Jurassic Park) – amerykański film z 1993 roku, zrealizowany na podstawie książki Michaela Crichtona o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Został nagrodzony trzema Oscarami. Jest jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii. Traktuje o fikcyjnej wyspie, na której naukowcy skonstruowali park rozrywki z genetycznie wyhodowanymi dinozaurami. Pierwszy film z cyfrowym dźwiękiem DTS[1]. Z okazji dwudziestolecia wejścia do kin, film w 2013 roku powrócił na ekrany w wersji 3D.

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Milioner John Hammond, właściciel firmy InGen, stworzył na bezludnej wyspie Isla Nublar niezwykły park rozrywki, w którym odtworzone są warunki panujące przed milionami lat. Główną atrakcją parku są żywe dinozaury. Aby otworzyć park dla publiczności, musi najpierw uzyskać zgodę wycieczki kontrolnej. Jako że podczas przeładunku klatek z welociraptorami doszło do wypadku i jeden z pracowników został zabity przez dinozaura, inwestorzy podają w wątpliwość bezpieczeństwo parku. W skład wycieczki wchodzą: paleontolodzy Allan Grant i Ellie Sattler, prawnik Donald Gennaro oraz matematyk Ian Malcolm.

W drodze do centrum wycieczka ma okazję zobaczyć stado brachiozaurów i parazaurolofów, a później karmienie welociraptorów. Podczas obiadu Grant i Malcolm dają do zrozumienia Hammondowi, że stworzenie parku nie jest dobrym pomysłem. Poznają też kilku pracowników Hammonda – m.in. myśliwego Roberta Muldoona, a także wnuki Hammonda – Alexis „Lex” i Timmy'ego. Z tymi ostatnimi udają się specjalnymi samochodami na prąd na wycieczkę po parku.

Wycieczka kontrolowana przez informatyka Ray Arnolda nie przebiega tak, jak zaplanowano. Uczestnikom wycieczki nie udaje się zobaczyć dilofozaura ani będącego główną atrakcją parku tyranozaura, widzą jedynie chorego triceratopsa. Przy dinozaurze postanawia na dłużej zostać Sattler, pozostali zwiedzający jadą dalej.

Tymczasem jeden z informatyków, Dennis Nedry, który ma zamiar zrealizować zlecenie wykradnięcia zamrożonych zarodków, po kryjomu wprowadza do systemu złośliwe oprogramowanie, za sprawą którego wyłącza systemy zabezpieczające. Uciekając z wyspy błądzi z powodu burzy i ostatecznie ginie zabity przez dilofozaura.

Samochody z Grantem, Malcolmem, Gennarem i dziećmi zatrzymują się przy wybiegu tyranozaura. Dinozaur wydostaje się z wybiegu i atakuje samochód z dziećmi w środku. Gennaro ucieka do toalety, ale zostaje zjedzony. Grant i Malcolm ratują dzieci, ranny matematyk zostaje przypadkowo ukryty w resztkach zniszczonej przez tyranozaura toalety, zaś Grant z dziećmi zostaje zmuszony do skrycia się w głębi parku.

Hammond wysyła Muldoona i Sattler, by odnaleźli resztę wycieczki. Przybywają samochodem przed wybieg tyranozaura, gdzie znajdują jedynie rannego Malcolma. Dalsze poszukiwania przerywa pojawienie się tyranozaura, który ściga trójkę bohaterów, po czym rezygnuje.

Podczas gdy dr Grant wraz z dziećmi usiłują dostać się do centrum (po drodze obserwują brachiozaury i tyranozaura polującego na gallimimy), pozostali w nim Hammond, Arnold, dr Sattler i Muldoon podejmują wysiłki, aby przywrócić zasilanie na wyspie. Zanim się to udaje, do bunkra z generatorem prądu wdzierają się welociraptory, które zabijają Arnolda. Przywrócenie zasilania na wyspie sprawia, że po drodze Tim zostaje porażony, udaje mu się jednak przeżyć. Muldoon postanawia zapolować na welociraptory, ale daje się wciągnąć w pułapkę i ginie. Grant z dziećmi docierają do ośrodka, w którym nadal muszą uciekać przed polującymi na nich drapieżnikami (dołącza do nich Sattler). Ucieczkę umożliwia im tyranozaur, który zjada welociraptory. Grantowi, Sattler i dzieciom udaje się dołączyć do Hammonda i Malcolma i ostatecznie uciekają z wyspy śmigłowcem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

W 1999 roku szwedzki muzyk Basshunter stworzył utwór „T-Rex [Jurassic Park]”, który znalazł się na jego debiutanckim internetowym albumie The Old Shit zawierającym jedenaście utworów w stylu hardstyle i eurodance[2][3].

Weird Al Yankovic stworzył piosenkę „Jurassic Park” oraz nagrał do niej teledysk, będącą parodią filmu MacArthur Park oraz piosenki o tym samym tytule Richarda Harrisa.

Film otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna w 1994 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kino cyfrowe przewodnik ArtTech Cinema (pol.). 2006. s. 23. [dostęp 18-08-2013]. Cytat: 1992 “Jurassic Park” – pierwszy film z cyfrowym dźwiękiem DTS
  2. BIO (ang.). basshunter.se. [dostęp 2010-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-28)].
  3. The Old Shit (ang. • niem. • hiszp. • niderl. • pol. • port. braz. • wł. • ros. • tur. • chiń.). tunesbag.com. [dostęp 2010-09-17].
  4. 1994 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-07)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]