Park Narodowy Ängsö

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Ängsö
Ängsö nationalpark
Ilustracja
Park Narodowy Ängsö
park narodowy
Państwo  Szwecja
Położenie Ängsö, Sztokholm
Data utworzenia 1909
Powierzchnia 1.95 km²
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Park Narodowy Ängsö
Park Narodowy Ängsö
Ziemia59°37′N 18°45′E/59,616667 18,750000

Park Narodowy Ängsö (szw. Ängsö nationalpark) – park narodowy położony w Szwecji, na terenie gminy Norrtälje w regionie administracyjnym Sztokholm. Obejmuje wyspę szkierową w archipelagu Roslagen. Park chroni XIX-wieczny krajobraz rolniczy, liczne gatunki roślin i zwierząt. Teren parku narodowego stanowi także ważny obszar wypoczynkowy dla mieszkańców aglomeracji sztokholmskiej, znany ze swego bogactwa przyrodniczego.

Ängsö leży w archipelagu Roslagen, który jest częścią Archipelagu Sztokholmskiego. Najbliższa miejscowość to Bergshamra położona 8 km na zachód.

Wyspa Ängsö była w przeszłości wykorzystywana rolniczo. Do XVII wieku składała się z dwóch wysepek przedzielonych wąską cieśniną. Wysepki połączyły się w wyniku podnoszenia się lądu w efekcie ruchów izostatycznych po stopieniu się lodowca skandynawskiego. Dawna cieśnina porosła trzcinami, które były używane jako karma dla zwierząt[1]. Obecnie teren ten jest zajęty przez łąki.

Park Narodowy Ängsö został utworzony w 1909 wraz z ośmioma innymi szwedzkimi parkami narodowymi, jako pierwsze tego typu formy ochrony przyrody w Europie[2]. Powstał w celu ochrony historycznych obszarów rolniczych z pastwiskami i łąkami, naturalnego boru sosnowego oraz lęgowisk ptaków.

Jest otwarty dla zwiedzających. Na wyspie wytyczono szereg ścieżek dydaktycznych, które ze względu na łagodne ukształtowanie terenu są łatwo dostępne[1]. Niektóre części wyspy są zamknięte dla turystów podczas sezonu lęgowego (od 1 lutego do 15 sierpnia). Wyspa ma naturalny port, a w jego pobliżu znajduje się niewielkie centrum informacyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona Parku Narodowego Ängsö (ang.). [dostęp 27 października 2008].
  2. Szwedzkie parki narodowe (ang.). [dostęp 27 października 2008].