Przejdź do zawartości

Park Narodowy „Podyje”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy „Podyje”
Národní park Podyjí
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Czechy

Kraj

 południowomorawski

Położenie

wzdłuż granicznego (Czechy-Austria) odcinka rzeki Dyi, między Vranovem a Znojmem

Siedziba

Znojmo

Data utworzenia

1 lipca 1991

Powierzchnia

63,00 km²

Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa konturowa kraju południowomorawskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Podyje””
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Podyje””
Ziemia48°49′20″N 15°58′10″E/48,822222 15,969444
Strona internetowa

Park Narodowy „Podyje”[1] (czes. Národní park Podyjí) o powierzchni 63,0 km², utworzony 1 lipca 1991, graniczy z austriackim Parkiem Narodowym Doliny Dyi (Nationalpark Thayatal). Położony na skalistym Masywie Czeskim wzdłuż malowniczo meandrującego 40-kilometrowego odcinka rzeki Dyja między Vranovem na zachodzie, a Znojmem na wschodzie. Chroni naturalny kanion doliny rzeki Dyja o głębokości do 220 m. Unikatowy obszar wrzosowisk i stepów ze stanowiskami ciepłolubnej flory i fauny. Symbolem Parku Narodowego Doliny Dyi jest bocian czarny (Ciconia nigra), który gniazduje tu w liczbie 4-6 par (2006)

 Osobny artykuł: Park Narodowy Doliny Dyi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki ochrony przyrody sięgają 1843, kiedy to właścicielem Vranova i rozległych okolic stał się polski magnat, hrabia Edward Stadnicki herbu Szreniawa. Jego syn, hrabia Adam Stadnicki, po ukończeniu wydziału leśnego politechniki w Monachium zajmował się gospodarką leśną. Wykupił lasy od Austriaków i jako pierwszy w Polsce (1906) założył w swoich prywatnych lasach rezerwaty przyrody (obecnie w Popradzkim Parku Krajobrazowym). Istnieją wszelkie przesłanki ku temu, że Stadniccy byli prekursorami ochrony przyrody także w lasach doliny Dyi. Ich działalność została nagle przerwana wybuchem II wojny światowej. Dopiero w 1978 utworzono CHKO Obszar chronionego krajobrazu Podyje. Obejmował głównie tereny przygraniczne z Austrią i nie był dostępny do zwiedzania. Po wielkich przemianach politycznych w 1989 wreszcie można było dokonać wszechstronnych badań naukowych tego unikatowego obszaru przyrodniczego, ustanawiając go w 1991 parkiem narodowym, by w końcu zaprezentować go i szeroko udostępnić społeczeństwu.

Pomniki przyrody (PP)[edytuj | edytuj kod]

  • „Horáčkův kopeček” („Pagórek Horáčkův”) – o powierzchni 1,0 ha, utworzony 12 kwietnia 2002, 0,2 km na północny wschód od Popic koło Znojma. Skalisty pagórek z roślinnością stepowych muraw i formami krzaczastymi. Jedyne w całym Parku Narodowym stanowisko występowania kosaćca niskiego (Iris pumila). Inne unikatowe rośliny to malwa blada (Alcea biennis) i jastrzębiec żmijowcowaty (Hieracium echioides). Owady są reprezentowane przez chrząszcza kwietnicę węgierską (Protaetia /Netocia/ ungarica). Gniazduje tu śpiewająca jarzębatka (Sylvia nisoria).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • piesza – sieć znakowanych szlaków o całkowitej długości 76 km (najdłuższy szlak to czerwony ze Znojma do Vranova)
  • rowerowa – sześć znakowanych tras czesko-austriackich
  • wodna (rekreacyjna) – zbiornik wodny Vranov nad Dyjí

Utrzymaniem stanu tras znakowanych zajmuje się KČT (Klub Czeskich Turystów) z ponad 100-letnią tradycją uprawiania i krzewienia turystyki pieszej w rejonie Znojma i Vranova. Pierwsze szlaki były wyznakowane już w roku 1883, przez działaczy znojemskiej sekcji austriackiego klubu turystycznego.

Administracja[edytuj | edytuj kod]

(Zarząd Parku Narodowego „Podyje”)
Správa Národního parku Podyjí
Na Vyhlidce 5
669 01 Znojmo

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na LXXI posiedzeniu KSNG.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]