Park Narodowy „Wyspy Szantarskie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy „Wyspy Szantarskie”
Национальный парк «Шантарские острова»
Ilustracja
Wieloryby grenlandzkie
park narodowy
Państwo  Rosja
Położenie Kraj Chabarowski
Siedziba Chabarowsk
Data utworzenia 30 grudnia 2013
Powierzchnia 5155 km²
Położenie na mapie Kraju Chabarowskiego
Mapa konturowa Kraju Chabarowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Wyspy Szantarskie””
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Wyspy Szantarskie””
Ziemia55°00′N 137°30′E/55,000000 137,500000

Park Narodowy „Wyspy Szantarskie”[1] (ros. Национальный парк «Шантарские острова») – park narodowy w Kraju Chabarowskim w Rosji. Obejmuje położone w południowo-zachodniej części Morza Ochockiego Wyspy Szantarskie. Jego obszar wynosi 5 155 km², z czego 2 742 km² to przyległy obszar wodny. Park został utworzony dekretem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 30 grudnia 2013 roku. Siedzibą administracji parku jest Chabarowsk[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Szantarskie to 15 niezamieszkanych górzystych wysp i wiele wystających z morza skał. Brzegi wysp są skaliste, klifowe. Wody wokół wysp zamarzają średnio na około osiem miesięcy w roku[3].

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Park został stworzony w celu zachowania unikalnych ekosystemów, które są połączeniem naturalnych kompleksów północnej tajgi i tundry górskiej z elementami oryginalnej flory. Duże wyspy pokrywają lasy iglaste, w których rośnie przede wszystkim modrzew i świerk. Są tu bagna i rzeki. Z klifowych brzegów spadają do morza dziesiątki wodospadów. Małe wyspy pozbawione są lasów[4].

Flora wysp ma 663 gatunki wyższych roślin naczyniowych i jest generalnie podobna do flory kontynentalnej.

Fauna obejmuje 24 gatunki ssaków lądowych, 229 gatunków ptaków, 3 gatunki płazów i 2 gatunki gadów. Jest wiele gronostajów i wydr. Kiedy morze jest zamarznięte wilki, lisy i rosomaki przemieszczają się po lodzie między wyspami i stałym lądem. Największymi mieszkańcami są niedźwiedzie brunatne. Żyją na dużych wyspach, a ich liczba sięga kilkuset osobników.

Podczas sezonowych migracji miliony ptaków zatrzymują się na wyspach, tworząc skupiska 35-40 tysięcy osobników. Oprócz ptactwa morskiego są też łabędzie i czarne bociany. Prawdziwą ozdobą wysp jest bielik olbrzymi.

Wybrzeża zamieszkuje kilka gatunków fok, orki i uchatek grzywiasty, w morzu można zobaczyć blisko brzegów kilka gatunków wielorybów[5][4].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Bliskość zimnych regionów Jakucji i przewaga północno-zachodnich wiatrów powodują, że na wyspach jest zimno. Często występują mgły. Lato jest krótkie. Zaczyna się w lipcu, a w październiku pada już śnieg. W listopadzie morze zamarza[4].

Bielik olbrzymi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]