Park Narodowy Alejandro de Humboldt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Alejandro de Humboldta
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Alejandro de Humboldt National Park.jpg
Kraj  Kuba
Typ przyrodnicze
Spełniane kryterium IX, X
Numer ref. 839
Regionb Ameryka Łacińska i Karaiby
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Kuby
Mapa lokalizacyjna Kuby
Park Narodowy Alejandro de Humboldt
Park Narodowy Alejandro de Humboldt
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Alejandro de Humboldt
Park Narodowy Alejandro de Humboldt
Ziemia 20°27′07,9″N 74°49′12,1″W/20,452194 -74,820028

Park Narodowy Alejandro de Humboldt (hiszp. Parque Nacional Alejandro de Humboldt) – park narodowy w południowo-wschodniej części Kuby, w prowincjach Holguín i Guantánamo. Nazwany na cześć niemieckiego naukowca Alexandra von Humboldta, który wizytował wyspę w 1800 i 1801, od 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na unikalne: powierzchnię, zróżnicowanie wysokości i form geologicznych, bogactwo endemicznej flory i fauny. Powierzchnia parku wynosi 711,38 km², z których 685,72 km² przypada na ląd, a 22,63 km² stanowi obszar morski. Obejmuje wysokości od poziomu morza do szczytu El Toldo (1168 m n.p.m.).

Rzeki, biorące swoje źródła w górach parku są największymi rzekami na wyspach karaibskich. Dzięki bardzo dużej wilgotności występuje tu szczególnie duże zróżnicowanie biologiczne. Występuje tu 16 z 28 kubańskich endemicznych gatunków roślin, np. Dracaena cubensis, Podocarpus ekman. Faunę reprezentują liczne gatunki papug, jaszczurek, kolibrów, ślimaków oraz hutia i zagrożony Almik kubański.

Historia[edytuj]

Park Narodowy obejmuje obszar, który w historii był w bardzo małym stopniu eksploatowany przez człowieka, znane jest tu tylko archeologiczne stanowisko z czasów prekolumbijskich nad brzegiem Aguas Verdes. W XVIII i XIX w. w pogranicznych rejonach chronili się zbiegli niewolnicy.

Początki parku datuje się w latach 60., w 1996 obszary chronione zostały połączone w Park Narodowy, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001.

Bibliografia[edytuj]