Park Narodowy Aso-Kujū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park narodowy Aso-Kujū
ilustracja
park narodowy
Państwo  Japonia
Położenie Kiusiu
Data utworzenia 4 grudnia 1934
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Park narodowy Aso-Kujū
Park narodowy Aso-Kujū
Ziemia32°53′06″N 131°06′15″E/32,885000 131,104167
Strona internetowa

Park Narodowy Aso-Kujū (jap. 阿蘇くじゅう国立公園 Aso-Kujū Kokuritsu Kōen) to japoński park narodowy, który został utworzony 4 grudnia 1934 r. i obejmuje ochroną przyrodę środkowej części wyspy Kiusiu, w prefekturach Kumamoto i Oita.

W skład PN Aso-Kujū, którego powierzchnia wynosi 726,78 km² wchodzi najwyższy fragment gór Kiusiu. W południowej jego części znajduje się góra Aso (Aso-san), która jest jedną z największych na Ziemi, kolosalną kalderą. Jej długość wynosi 24, szerokość 18 km, a powierzchnia 255 km² i stanowi zespół pięciu stożków, z których najwyższym jest Naka (Naka-dake), osiągający 1 592 m n.p.m.

Kaldera jest tak rozległa, iż mieszczą się w niej całe miasta i wsie. Aso stanowi również najbardziej aktywny sejsmicznie region w Japonii i jeden z najbardziej aktywnych na świecie. Wnętrze kaldery Aso stanowią usiane licznymi jeziorami bujne zielone łąki, z charakterystycznym, górującym nad nimi uśpionym wulkanem Komezuka, co znaczy kopiec ryżowy.

W północnej części PN Aso-Kujū wznosi się najwyższy szczyt na Kiusiu, góra Kujū, osiągająca 1 791 m n.p.m.

Silnej aktywności sejsmicznej towarzyszy występowanie bogatych źródeł wód termalnych, które stały się podstawą powstania licznych uzdrowisk onsenów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]