Park Narodowy Augrabies Falls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Augrabies Falls
Ilustracja
Augrabies Falls
park narodowy
Państwo

 Południowa Afryka

Położenie

Prowincja Przylądkowa Północna

Siedziba

Upington

Data utworzenia

1966 rok

Powierzchnia

820 km²

Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Północnej
Mapa konturowa Prowincji Przylądkowej Północnej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Augrabies Falls”
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa konturowa Południowej Afryki, po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Augrabies Falls”
Ziemia28°35′28″S 20°20′18″E/-28,591111 20,338333
Strona internetowa

Park Narodowy Augrabies Falls (ang. Augrabies Falls National Park) – park narodowy położony w Republice Południowej Afryki w Północnej Prowincji Przylądkowej około 120 kilometrów na zachód od Upington.

Park Narodowy Augrabies Falls powstał w roku 1966, jego powierzchnia wynosi 55 383 ha i rozciąga się po południowej i północnej stronie rzeki Oranje.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

W tym, bardzo suchym środowisku, rzeka Oranje spada 56-metrowym wodospadem do głębokiego wąwozu wyżłobionego w granitowym podłożu, a następnie serią kaskad i katarakt jeszcze 35 metrów, tworząc w powietrzu kolumnę drobinek wody, spowijającą okolice gęstą mgłą. Przez następne 18 km, przełom obniża się o dodatkowe 200 m. Stanowi to przykład erozji granitowych skał. Dwa jeziorka pod wodospadem mają co najmniej 130 m głębokości i legenda mówi kryją w sobie ogromne ilości diamentów, niestety z powodu szybkiego nurtu wody, wydobycie ich jest bardzo trudne.

Koczownicze plemiona Khoikhoi nazywały wodospad Ankoerebis, czyli Miejsce Wielkiego Hałasu.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Z łatwością można spotkać, wygrzewające się na skałach kolorowe jaszczurki Platysaurus capensis. Występuje tutaj mniej zwierząt niż w innych parkach narodowych RPA, choć można spotkać wiele mniejszych gatunków antylop takich jak szpringboki i koziołki skalne. Największe zwierzęta jakie można tu spotkać to czarne nosorożce. Bardzo popularne są oswojone góralki skalne. Charakterystyczne ptaki to Bielik afrykański i czarny orzeł Verreauxa.

Najbardziej charakterystyczną rośliną jest gigantyczny gatunek aloesu (Aloe dichotoma) znany pod nazwą drzewo kokerboom. Może ono doskonale znieść brak wody i ekstremalne anomalie temperatur.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Popularny jest trzydniowy Szlak Koziołków Skalnych (ang. Klipspinger Hiking Trail), zamykany w czasie największych upałów.

W obozowisku można zamawiać miejsca na nocne wycieczki samochodami terenowymi i wyjazdy do części parku niedostępnych dla indywidualnych turystów, gdzie żyją czarne nosorożce.

Organizowane są spływy pontonowe na 8-kilometrowym odcinku rzeki z pięcioma kataraktami o II i III stopniu trudności.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]