Park Narodowy Berchtesgaden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nationalpark Berchtesgaden
Położenie Alpy Berchtesgadeńskie
Data utworzenia 1 sierpnia 1978
Siedziba Doktorberg 6, D–83471 Berchtesgaden
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Nationalpark Berchtesgaden
Nationalpark Berchtesgaden
Ziemia47°34′08″N 12°54′54″E/47,568889 12,915000
Położenie na mapie Niemiec
Karte Nationalpark Berchtesgaden.png
Watzmann – najwyższa góra na terenie Parku, u podnóża której znajduje się jezioro Königssee.

Park Narodowy Berchtesgaden (niem. Nationalpark Berchtesgaden) – znajduje się w południowo-wschodniej części Niemiec w Alpach (Bawaria), od południa graniczy z Austrią. Park został utworzony 1 sierpnia 1978. Całkowita powierzchnia parku wynosi 21 000 ha. Najwyższym szczytem na terenie Parku jest Watzmann 2 713 m n.p.m. Od roku 1990 Park jest częścią Rezerwatu Biosfery Berchtesgaden zgłoszonego w UNESCO.

Do największych ssaków występujących na terenie parku należą sarny, jelenie, kozice i koziorożce alpejskie, oraz zające i świstaki. Park jest również miejscem wylęgu różnorodnych ptaków np. orła przedniego, sowy włochatki, jarząbka, cietrzewi, głuszców, pardwy, i wielu innych zagrożonych wyginięciem. Istnieje tu również 16 gatunków gadów i 15 gatunków ryb.

Park posiada rozbudowaną sieć szlaków turystycznych, które pozwalają na piesze wędrówki. Nad jeziorem Königssee można używać łodzi tylko z silnikami elektrycznymi. National Park Service oferuje spacery z przewodnikiem dla dzieci i dorosłych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]