Park Narodowy Bontebok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Bontebok
Ilustracja
Żurawie rajskie na terenie parku
park narodowy
Państwo

 Południowa Afryka

Data utworzenia

1931

Powierzchnia

27,86 km²

Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa konturowa Prowincji Przylądkowej Zachodniej, na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Bontebok”
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa konturowa Południowej Afryki, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Bontebok”
Ziemia34°04′S 20°27′E/-34,066667 20,450000
Strona internetowa

Park Narodowy Bontebokpark narodowy w Republice Południowej Afryki. Został utworzony w 1931 roku, najpierw obok miasteczka Bredasdorp, przeniesiony w 1961 roku do jego obecnego miejsca, 6 km od Swellendam u podnóża Gór Długich. Najmniejszy z dwudziestu parków narodowych Republiki Południowej Afryki, jego obszar wynosi zaledwie 27,86 km².

Park Narodowy Bontebok leży w obszarze florystycznego państwa przylądkowego z 2285 gatunkami roślin (z czego 90% w tym 300 endemicznych lub zagrożonych zagładą).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Od najbliższego miasta – Swellendam dzieli go odległość 6 km, położony u podnóża Gór Długich. Zachodnią granicą parku jest rzeka Breede.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Utworzony celem ochrony antylop bontebok. Początkowe pogłowie bonteboków w roku 1931 liczyło zaledwie 17 sztuk, liczebność tych kolorowych antylop na początku XXI w, szacuje się na 3000 w całym RPA. W parku występuje ponad 200 gatunków ptaków. Inne zwierzęta spotykane w parku to wydra, drop olbrzymi, żuraw rajski (narodowy ptak RPA), grysbok przylądkowy, dujkery, i bawolec krowi

Ścisłą ochroną objęte są niektóre gatunki fynbosu, występujące wyłącznie tutaj.