Park Narodowy Bruce Peninsula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Bruce Peninsula
Bruce Peninsula National Park
Parc national de la Péninsule-Bruce
Położenie Ontario
 Kanada
Data utworzenia 1987
Powierzchnia 154 km²
Siedziba Tobermory, Ontario
Położenie na mapie Ontario
Mapa lokalizacyjna Ontario
Park Narodowy Bruce Peninsula
Park Narodowy Bruce Peninsula
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Park Narodowy Bruce Peninsula
Park Narodowy Bruce Peninsula
Ziemia 45°13′31,22″N 81°28′03,25″W/45,225340 -81,467570
Strona internetowa parku
Portal Portal Ochrona środowiska

Park Narodowy Bruce Peninsula (ang. Bruce Peninsula National Park, fr. Parc national de la Péninsule-Bruce) - park narodowy położony w południowo-wschodniej części prowincji Ontario w Kanadzie. Park został utworzony w 1987. Powierzchnia parku wynosi 154 km2, co sprawia że należy on do grupy mniejszych parków narodowych w Kanadzie.

“The Grotto” - najbardziej popularna grota w parku

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park położony jest w północnej części półwyspu Bruce'a, oddzielającego wody jeziora Huron od jego olbrzymiej zatoki Georgian. Dzięki temu, rzeźba terenu jest zróżnicowana: od strony północnej piętrzą się wysokie, skaliste brzegi zatoki, z drugiej zaś strony (od południowego zachodu) rozpościerają płaskie, piaszczyste plaże jeziora Huron. Wnętrze parku stanowi płaska równina, opadająca łagodnie ku południowemu zachodowi, pokryta lasami i mokradłami. Znajduje się tu ok. 20 niewielkich jezior, z których największymi i najbardziej znanymi są Cameron Lake, Cyprus Lake, Emmet Lake i George Lake.

W pobliżu znajduje się Narodowy Park Morski Fathom Five.

Przez oba parki przebiega tzw. Skarpa Niagary zaliczona w 1990 przez UNESCO do 6 największych rezerwatów biosfery na świecie. Skarpa Niagary stanowi swoistą formację geologiczną - jest długim pasmem wzniesień ze skalistymi krawędziami, w których występują liczne jaskinie. Posiada długość ponad 800 kilometrów.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Parku Narodowego Bruce Peninsula występuje wiele dzikich gatunków zwierząt, wśród których można wymienić m. in. niedźwiedzia baribala i wiele gatunków ptaków. Zachowały się tu okazy roślin i zwierząt niespotykane na innych obszarach Ontario, m. in. grzechotnik massasauga (Sistrurus catenatus), będący pod ścisłą ochroną.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Park posiada stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, co przejawia się m.in. rozbudowaną siecią szlaków turystycznych o zróżnicowanych stopniach trudności. Pozwala to na uprawianie wielu dyscyplin: wspinaczki skalnej, pieszych wędrówek i obserwacji ptaków. Przez Park biegnie jeden z najpopularniejszych i najdłuższy w Kanadzie pieszy szlak turystyczny – Bruce Trail, którym dotrzeć można aż do wodospadu Niagara.

W miasteczku Tobermory znajduje się przystań promowa, skąd udać się można na wyspę Manitoulin - największą wyspę na świecie położoną na wodach słodkich. Znajduje się tu także przystań małych statków turystycznych, kursujących po Narodowym Parku Morskim Fathom Five i na należącą do niego wyspę Flowerpot, którą zwiedzać można pieszo. Skaliste wybrzeże parku Bruce Peninsula usiane jest zatokami i fiordami od wieków wykorzystywanymi jako naturalna przystań dla statków. Podwodne jaskinie i wraki statków spoczywające na dnie stanowią atrakcję dla nurków, zaś czyste, obfitujące w wysepki wody są doskonałym terenem rekreacyjnym dla posiadaczy łodzi i jachtów.

Kemping położony jest w pobliżu jedynej drogi głównej prowadzącej do Tobermory, nad jeziorem Cyprus. Zaledwie kilkaset metrów dzieli go od brzegu zatoki Georgian, gdzie znajduje się dostępna do zwiedzania grota. Kemping posiada około 300 stanowisk, lecz w okresie letnim przebywa tu ogromna liczba turystów, więc wymagana jest rezerwacja miejsc. Na wyspie Flowerpot znajduje się również kilka miejsc namiotowych. W lasach obficie występują różne gatunków grzybów jadalnych, m.in. rydze. Łagodny mikroklimat okolicy sprawia, że do późnej jesieni nie ma tu śniegu. Z kolei w miesiącach zimowych występują obfite opady śniegu, co cieszy amatorów sportów zimowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Elżbieta i Jerzy Szlachetka - Bruce Peninsula National Park, Korespondent, London, Ontario, 2000

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]