Park Narodowy Castel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Castel
ilustracja
park narodowy
Państwo  Izrael
Położenie Dystrykt Jerozolimy
Siedziba Mewasseret Cijjon
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Castel
Park Narodowy Castel
Ziemia31°47′44″N 35°08′39″E/31,795556 35,144167
Strona internetowa

Castel (hebr. הקסטל) – ruiny twierdzy krzyżowców położone na wzgórzu w obrębie współczesnego miasta Mewasseret Cijjon w Izraelu. W celu ochrony tego miejsca utworzono Park Narodowy Castel.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Castel jest położony na wzgórzu Ma’oz, górującym nad autostradą nr 1 (Tel AwiwJerozolima).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzgórze Castel, 1948

Ze względu na swoje strategiczne położenie przy drodze z Jerozolimy do nadmorskiej równiny Szaron i portów nad Morzem Śródziemnym, tutejsze wzgórza Gór Judzkich odgrywały ważną rolę już od Starożytności. Znaczenie tego miejsca dobrze rozumieli Rzymianie, którzy wybudowali tutaj twierdzę znaną jako Castellum. Był to fort pełniący funkcję garnizonu wojskowego strzegącego bezpieczeństwa szlaku handlowego. Na jej ruinach krzyżowcy wybudowali zamek Castellum Belvoir (pol. Fort Pięknego Widoku). Jego ruiny przetrwały na szczycie wzgórza do czasów współczesnych. Po upadku krzyżowców pamięć o tym miejscu zniknęła z dokumentów historycznych. W XIX wieku pojawia się niewielka arabska wioska Al-Kastal istniejąca u podnóża wzgórza[1].

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 wioska i wzgórze z ruinami zamku były siedzibą arabskiej milicji, która atakowała żydowskie konwoje do Jerozolimy. Siły żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana kilkakrotnie usiłowały bez powodzenia zająć wioskę. Dowódcą obrony był Abd al-Qadir al-Husajni, który zginął 8 kwietnia 1948 podczas ataku 4 Batalionu Brygady Harel (Palmach). Na wieść o jego śmierci, Arabowie opuścili pozycje obronne, a Palmach bez walki zajęło strategiczne wzgórze. Podczas wojny o niepodległość wzgórze stało się celem ataków jordańskiego Legionu Arabskiego i urosło do rangi symbolu wojny[2].

Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

W celu ochrony tego miejsca utworzono tutaj Park Narodowy Castel. Średni czas zwiedzania parku wynosi 3 godziny. Park jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

W 1980 na terenie parku wystawiono pomnik bohaterów bitwy o Castel. Autorem pomnika jest Jicchak Jamin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Castel National Park (ang.). W: Israel Nature & National Parks Protection Authority [on-line]. 2011-02-27. [dostęp 2011-05-11].
  2. Castel National Park (ang.). W: My Country Israel [on-line]. [dostęp 2011-05-11].