Park Narodowy Chobe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Chobe
Ilustracja
Słoń afrykański w Parku Narodowym Chobe
park narodowy
Państwo

 Botswana

Data utworzenia

1967

Położenie na mapie Botswany
Mapa konturowa Botswany, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Chobe”
18°39′S 24°24′E/-18,650000 24,400000
Strona internetowa

Park Narodowy Chobe (ang. Chobe National Park) – najstarszy park narodowy Botswany.

Trzeci co do wielkości park tego kraju, po Parku Narodowym Central Kalahari i po Parku Narodowym Gemsbok. Jest to jedno z największych skupisk dzikich zwierząt na kontynencie afrykańskim i jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Park zajmuje powierzchnię 10 566 km², utworzono go w 1967 roku. Obejmuje obszar równiny w środkowej części Kotliny Kalahari, pomiędzy dolinami rzek Chobe, Ngwezumba i Savute.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Obszar parku porastają suche lasy podrównikowe, kolczaste zarośla, sawanny, rozległe bagna, a w dolinie rzeki Chobe lasy galeriowe.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Spośród ssaków na terenie parku występują m.in.: hipopotam, słoń afrykański (jedna z największych populacji na świecie), zebry, żyrafy, nosorożec biały, bawół afrykański, sitatunga oraz 17 innych gatunków antylop a z drapieżników m.in.: lew, leopard, gepard oraz hieny. Na terenie parku występuje ponad 400 gatunków ptaków np. długoszpon afrykański, trzewikodziób, drop olbrzymi, żołna, czaple, zimorodek, bociany, gęsi, kaczki, ibisy, warzęchy, kormorany oraz wężówka afrykańska.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]