Park Narodowy Chobe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Chobe
Ilustracja
Słoń afrykański w Parku Narodowym Chobe
park narodowy
Państwo  Botswana
Data utworzenia 1967
Położenie na mapie Botswany
Mapa lokalizacyjna Botswany
Park Narodowy Chobe
Park Narodowy Chobe
18°40′S 24°30′E/-18,666667 24,500000

Park Narodowy Chobe (ang. Chobe National Park) – najstarszy park narodowy Botswany.

Trzeci co do wielkości park tego kraju, po Parku Narodowym Central Kalahari i po Parku Narodowym Gemsbok. Jest to jedno z największych skupisk dzikich zwierząt na kontynencie afrykańskim i jeden z największych rezerwatów przyrody na świecie. Park zajmuje powierzchnię 10 566 km², utworzono go w 1967 roku. Obejmuje obszar równiny w środkowej części Kotliny Kalahari, pomiędzy dolinami rzek Chobe, Ngwezumba i Savute.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Obszar parku porastają suche lasy podrównikowe, kolczaste zarośla, sawanny, rozległe bagna, a w dolinie rzeki Chobe lasy galeriowe.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Spośród ssaków na terenie parku występują m.in.: hipopotam, słoń afrykański (jedna z największych populacji na świecie), zebry, żyrafy, nosorożec biały, bawół afrykański, sitatunga oraz 17 innych gatunków antylop a z drapieżników m.in.: lew, leopard, gepard oraz hieny. Na terenie parku występuje ponad 400 gatunków ptaków np. długoszpon afrykański, trzewikodziób, drop olbrzymi, żołna, czaple, zimorodek, bociany, gęsi, kaczki, ibisy, warzęchy, kormorany oraz wężówka afrykańska.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]