Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego
Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer
Logotyp Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego
Ilustracja
Wyspa Spiekeroog w Parku Narodowym
park narodowy
Państwo  Niemcy
Położenie Dolna Saksonia,
Siedziba Virchowstr. 1
26382 Wilhelmshaven
Data utworzenia 1 stycznia 1986
Powierzchnia 3450 km²
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego”
Ziemia53°42′00″N 7°20′00″E/53,700000 7,333333
Strona internetowa

Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego (niem. Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer) – jeden z 16 parków narodowych i drugi co do wielkości (3450 km2)[1] na terenie Niemiec. Znajduje się na części niemieckiego wybrzeża Morza Północnego, między zatoką Dollard na granicy z Holandią na zachodzie, a Cuxhaven u ujścia kanału żeglugowego Łaby na wschodzie. Od czerwca 2009 roku park jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO[2].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Siedliska chronione przez ten park to osuchy, słone mokradła, plaże, wydmy i ujścia rzek do Morza Północnego. Szczególną uwagę poświęcono dzikiej faunie i florze typowej dla Morza Wattowego, którego częścią jest park.

Strefy[edytuj | edytuj kod]

Park narodowy podzielony jest na trzy strefy o różnym statusie ochrony:

  • Strefa I – najściślej chroniona strefa stanowi około 68,5% powierzchni i można z niej korzystać tylko w kilku obszarach, takich jak oznaczone szlaki lub z pomocą przewodników.
  • Strefa II – strefa pośrednia stanowi 31,0% obszaru i można ją odwiedzać przez cały rok na wyznaczonych szlakach, z wyjątkiem wyznaczonych rezerwatów ptaków. W ciągu roku również w tej strefie może obowiązywać zakaz wejścia, głównie w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, podczas okresu rozrodu, karmienia i odpoczynku ptaków.
  • Strefa III – strefa rekreacyjna stanowi najmniejszą część powierzchni na poziomie 0,5% i jest wykorzystywana głównie przez ludzi do rekreacji.

Wyspy w Parku Narodowym[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy obejmuje także obszary Wysp Wschodniofryzyjskich: Borkum, Lütje Horn, Memmert, Juist, Norderney, Baltrum, Langeoog, Spiekeroog, Wangerooge, Minsener oog i Mellum (w kolejności z zachodu na wschód). Duże części tych wysp należą do strefy ochrony I + II. Na niezamieszkałe wyspy (znajdujące się w strefie I – Lütje Horn, Memmert, Minsener oog i Mellum) nie można wejść bez zezwolenia. Całkowicie wyłączone z ochrony parku narodowego są tylko faktyczne obszary osadnicze i infrastrukturalne na zamieszkałych wyspach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Der Nationalpark "Niedersächsisches Wattenmeer", „Nationalpark Wattenmeer”, 17 marca 2010 [dostęp 2017-12-27] (niem.).
  2. UNESCO World Heritage Centre, UNESCO World Heritage Centre - Decision - 33 COM 8B.4, whc.unesco.org [dostęp 2017-12-27] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zdzisław Preisner: Parki Narodowe Świata. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz, 2008.
  • Magdalena Hildebrant: Szkolna Encyklopedia Geografii. Warszawa: Świat Książki, 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]