Park Narodowy Ein Gedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy parku narodowego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Wodospad Dawida
Rezerwat Nahal Arugot.

Park Narodowy Ein Gedi leży na zachodnim brzegu Morza Martwego, przy kibucu Ein Gedi.

Park zajmuje większą część oazy Ein Gedi, położonej w depresji Morza Martwego. Tutejszy mikroklimat sprzyja rozwojowi roślinności podzwrotnikowej (palm, drzew balsamowych i różnorakich drzew owocowych), co sprawia, że teren Parku wyróżnia się jako zielony ogród na tle jałowej Pustyni Judzkiej.

Historia[edytuj]

Park Narodowy Ein Gedi został założony w 1972 w północnej części oazy na powierzchni 25 km²[1].

W maju 2005 na terenie parku wybuchł pożar, który objął 2/3 obszaru oazy.

Geografia i przyroda[edytuj]

W północnej części parku znajduje się malowniczy, pustynny kanion Nahal David, w którym jest wodospad Dawida ze studnią Dawida. U szczytu wodospadu znajduje się Jaskinia Kochanków, a także wodospad Sulamitki. Obszar kanionu Nahal Dawid jest ścisłym rezerwatem przyrody, w którym można obserwować życie dzikich zwierząt: borsuka skalnego, koziorożca nubijskiego, a nawet lamparta. W wąwozie Ein Gedi występują góralki syryjskie. Na terenie parku mieszkają także lisy afgańskie (2 osobniki/km²)[potrzebny przypis].

Drugim rezerwatem przyrody jest Nahal Arugot, w którym znajdują się liczne strumienie i wodospady, małe jeziorka słodkiej wody, a także jaskinie. Na tym obszarze widoczne są ślady osadnictwa z VII wieku p.n.e., świątynia z ok. 3 000 roku p.n.e. oraz ruiny starożytnej synagogi z III wieku[2].

Przypisy[edytuj]

  1. Izrael wyd. Pascal, 2006, str.81
  2. geozeta.pl

Linki zewnętrzne[edytuj]