Park Narodowy Góry Stołowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Góry Stołowej
P1000280 Table Mountain from slopes of Lion's Head.jpg
Park Narodowy Góry Stołowej
Położenie Prowincja Przylądkowa Zachodnia, Południowa Afryka RPA
Data utworzenia 29 maja 1998
Powierzchnia 225 km²
Siedziba Kapsztad
Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Park Narodowy Góry Stołowej
Park Narodowy Góry Stołowej
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa lokalizacyjna Południowej Afryki
Park Narodowy Góry Stołowej
Park Narodowy Góry Stołowej
Ziemia33°57′26″S 18°24′11″E/-33,957222 18,403056
Strona internetowa

Park Narodowy Góry Stołowej (ang. Table Mountain National Park), poprzednio zwany Cape Peninsula National Park – park narodowy położony w Republice Południowej Afryki w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

Park powstał w dniu 29 maja 1998 roku w celu ochrony naturalnego środowiska masywu Góry Stołowej i endemicznej roślinności fynbos. Park znajduje się pod protektoratem zarządu Sanparks (South African National Parks). PN Góry Stołowej posiada dwie ważne atrakcje turystyczne: Górę Stołową, od której park został nazwany, i Przylądek Dobrej Nadziei, najdalszego punktu Afryki w kierunku południowo-zachodnim.

Powierzchnia parku wynosi 225 000 ha plus dodatkowe 1000km² wód przybrzeżnych i plaży. W odróżnieniu od innych parków RPA, otoczony jest przez miasta i prywatne posiadłości, przez co istnieje praktycznie wolny wstęp z istniejącymi trzema płatnymi bramami.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Park rozciąga się od Signal Hill (Góra Sygnałowa) przez Lion’s Head (Głowa Lwa), Devil's Peak (Diabli Szczyt), Constantiaberg, góry południowej części Peninsula do Cape Point. Park składa się z trzech części oddzielonych od siebie przez tereny miejskie na równinnym terenie.

Trzy oddzielne części Parku Narodowego Góry Stołowej[edytuj | edytuj kod]

Terytorium Góry Stołowej[edytuj | edytuj kod]

W skład tej części wchodzą szczyty: Signal Hill, Lion’s Head, Góra Stołowa razem z Tylnym Stołem[potrzebny przypis] (niższa część Góry Stołowej), Devil's Peak, łańcuch Dwunastu Apostołów (siedemnaście szczytów wzdłuż linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego) i Orange Kloof (teren pod ścisłą ochroną, nie udostępniony dla turystów).

Część ta powstała z dawnego Narodowego Pomnika Góry Stołowej, Cecilia State Forest i Newlands Forest. Ogród Botaniczny Kirstenbosch oficjalnie nie zalicza się do terytorium parku, ale jego wyższe partie utrzymywane są na podobnych zasadach.

Terytorium Silvermine-Tokai[edytuj | edytuj kod]

Biegnie przez półwysep od Oceanu Atlantyckiego do brzegów False Bay. Ważne punkty wchodzące w skład tego terytorium to Constantiaberg, szczyt Steenberg i góry Kalk Bay. Powstało z dawnego Tokai State Forest i z Rezerwatu Silvermine.

Terytorium Cape Point[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na południowym końcu półwyspu, rozciąga się od Cape Point i Przylądka Dobrej Nadziei na południu do Scarborough przy Atlantyku i Simonstad nad False Bay. Powstało z dawnego Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Góry Stołowej wchodzi w skład zespołu obszarów ochrony przyrody Cape Floral z 2285 gatunkami roślin (z czego 90% w tym 300 endemicznych lub zagrożonych zagładą) wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Występuje tutaj mniej zwierząt niż w pozostałych parkach RPA. Często spotykane są oswojone góralki skalne i przyzwyczajone do widoku ludzi stada pawianów czakma. Żyją tam też mangusty, jeżozwierze, węże, żółwie i karakale.

Na plaży Boulders w Simonstad żyje duża kolonia pingwinów przylądkowych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Z 4.4 miliona odwiedzających rocznie, Park Narodowy Góry Stołowej jest najczęściej odwiedzanym ze wszystkich parków w RPA.

Atrakcje turystyczne:

  • kolejka Linowa transportująca pasażerów ze stacji na Kloof Neck na szczyt Góry Stołowej.
  • plaża Boulders obok miasteczka Simonstad z dużą kolonią pingwinów afrykańskich.
  • Cape Point i Przylądek Dobrej Nadziei.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]