Park Narodowy Gan ha-Szelosza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Gan ha-Szelosza
Ilustracja
Park Narodowy Gan ha-Szelosza
park narodowy
Państwo

 Izrael

Położenie

Dystrykt Północny

Siedziba

Nir Dawid

Data utworzenia

1958

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Gan ha-Szelosza”
Ziemia32°30′20″N 35°26′52″E/32,505556 35,447778
Strona internetowa

Park Narodowy Gan ha-Szelosza (hebr. גן השלושה; arab. الساخنة, As-Sachina; pol. Park trzech) - park narodowy obejmujący wadi strumienia Amal pośrodku Doliny Bet Sze’an na północy Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park jest położony na wysokości 108 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, u podnóża masywu górskiego Gilboa w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Przez środek parku przepływa rzeka Amal, który tworzy uroczą wadi. Na południowy zachód od parku teren stromo wznosi się na zboczach góry Gefet (318 metrów n.p.m.), wchodzącej w skład masywu górskiego Gilboa. Park znajduje się bezpośrednio przy kibucu Nir Dawid.

Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Gan ha-Szelosza
Naturalny basen z termalną wodą w Gan ha-Szelosza
Wodospady Gan ha-Szelosza
Roślinność Gan ha-Szelosza
Odrestaurowany młyn wodny
Rzeka Amal przepływająca przez kibuc Nir Dawid
Rzeka Amal przepływająca przez kibuc Nir Dawid

W zachodniej części parku wybijają źródła wody termalnej strumienia Amal. Głównym źródłem jest Szokek. Po stronie północno-wschodniej jest źródło Homa, obok jest Migdal, a po stronie północnej jest Amal, którego woda posiada wyższe zasolenie od pozostałych. Przez cały rok woda utrzymuje stałą temperaturę 28 °C[1]. Strumień Amal rozszerza się na kilka naturalnych basenów kąpielowych, które są z sobą połączone trzema rzędami wodospadów. Brzegi są porośnięte 25 różnymi gatunkami roślinności - między innymi: trzcina pospolita, figowce, szarańczyn strąkowy, daktylowce i inne. Z ryb występują: tilapia, cyprinus i cefal pospolity. Przejście między brzegami stawów jest ułatwione poprzez wybudowane drewniane mostki.

Rzeka Amal przepływa przez sąsiedni kibuc, a następnie jej woda jest wykorzystywana do zasilania okolicznych stawów hodowlanych ryb i dla potrzeb rolnictwa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa parku Gan ha-Szelosza oznacza na język polski Park trzech i odnosi się do trzech żydowskich pionierów z kibucu Tel Amal (obecny Nir Dawid), którzy zginęli tragicznie w dniu 15 września 1938 roku od wybuchu miny lądowej. Byli to: Aron Etkinov, Chajm Sturmannow i Dawid Mozinsonov

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Czas zwiedzania wynosi około 1 godziny. Całość parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Są tutaj naturalne baseny kąpielowe, zacienione drzewami miejsca piknikowe oraz restauracja[2].

Odrestaurowany stary młyn wodny umożliwia poznanie starych technik rolniczych. W jego wnętrzu zgromadzono liczne narzędzia rolnicze. Ogród zoologiczny „Gan-Guroo” zajmuje powierzchnię 16 hektarów, na których prezentowana jest fauna i flora z Australii: torbacze, kangurowate i koala. Są tutaj organizowane różnorodne zajęcia dydaktyczne dla dzieci i warsztaty plenerowe[3]. Jest tu także nowoczesny kompleks sportowy „Holtzer Sport Center” z basenem kąpielowym i wielofunkcyjną salą gimnastyczną[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wycieczki. [w:] Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)]. (hebr.).
  2. Gan Hashlosha National Park (Sahne). [w:] Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-28)]. (ang.).
  3. Gan-Guroo. [w:] Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10]. (hebr.).
  4. Holtzer Sport Center. [w:] Nir David Tourism [on-line]. [dostęp 2012-06-10]. (hebr.).