Park Narodowy Garden Route

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Garden Route
Ilustracja
park narodowy
Państwo  Południowa Afryka
Położenie Prowincja Przylądkowa Zachodnia, Prowincja Przylądkowa Wschodnia
Data utworzenia 6 marca 2009
Powierzchnia 1210 km²
Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Park Narodowy Garden Route
Park Narodowy Garden Route
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa lokalizacyjna Południowej Afryki
Park Narodowy Garden Route
Park Narodowy Garden Route
Ziemia34°00′S 23°15′E/-34,000000 23,250000

Park Narodowy Garden Route (ang. Garden Route National Park) – park narodowy położony w Republice Południowej Afryki na pograniczu Zachodniej i Wschodniej Prowincji Przylądkowej. Jeden z najmłodszych parków narodowych w RPA, został ustanowiony w dniu 6 marca 2009 roku przez połączenie istniejących od dawna parków narodowych Tsitsikamma i Wilderness plus Knysna National Lake Area i wiele dodatkowych miejsc, będących własnością rządu o powierzchni 52 500 ha. Sercem Parku Narodowego Garden Route jest największy w RPA las o powierzchni 605 km². Rosną w nim przeważnie drzewa iglaste, jak zastrzaliny o potężnych pniach, które osiągają wysokość do 40 m. Występują w nim różne odmiany drzew oliwnych, a także drzewo gatunku Ocotea Bullata, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem podczas ścinania. Z jego drewna wyrabia się meble, bardzo popularne wśród mieszkańców Knysny. Całkowita powierzchnia parku wynosi 1 210 km². Znajduje się tam wiele jezior, największe to Swartvlei, Langvlei, Groenvlei i Rondevlei połączonych dopływami rzeki Touws. Taternicy cenią sobie łańcuch górski leżący na pograniczu oceanu i lasu oraz rezerwat morski.

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Gęste trzciny i estuaria zapewniają schronienie dla ogromnej ilości ptactwa. Najciekawsze to duże ptaki brodzące takie jak flamingi, warzęchy czerwonolice. Spośród 95 gatunków ptaków wodnych występujących w RPA, doliczono się tutaj aż 75. Występuje tutaj wiele gatunków antylop takich jak dujkery i buszboki i co najmniej 9 słoni.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Garden Route posiada najłagodniejszy klimat w RPA i drugi najłagodniejszy klimat w świecie według Księgi Guinnessa. Temperatura rzadko spada poniżej 10 °C zimą i nie przekracza latem 28 °C. Deszcze padają tutaj przez cały rok, z trochę większymi opadami wiosną.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Garden Route posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć turystyczną. Jest to trzeci najczęściej odwiedzany park w RPA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]