Park Narodowy Isalo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Isalo
Ilustracja
park narodowy
Państwo  Madagaskar
Data utworzenia 1962[1]
Powierzchnia 815.4 km²
Położenie na mapie Madagaskaru
Mapa lokalizacyjna Madagaskaru
Park Narodowy Isalo
Park Narodowy Isalo
Ziemia22°28′05,329″S 45°15′38,506″E/-22,468147 45,260696

Park Narodowy Isalopark narodowy położony w południowo-zachodniej części Madagaskaru, w regionie Ihorombe. Zajmuje powierzchnię 81 540 ha[2].

Obejmuje obszar płaskowyżu zbudowanego z jurajskiego piaskowca. W wyniku erozji jest on poprzecinany przez liczne piaszczyste doliny i kaniony[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Formacje skalne w Parku Narodowym Isalo

Południową granicę parku wyznacza droga Route nationale 7[3]. Znajduje się 279 km na południe od miasta Fianarantsoa[2] oraz 700 km na południowy-zachód od stolicy kraju, Antananarywy[1]. Położony jest na wysokości od 820 do 1240 m n.p.m.[4]

Flora[edytuj | edytuj kod]

W parku występuje ponad 400 gatunków roślin, w tym wiele endemicznych. Zaobserwowano tu takie gatunki jak Pachypodium rosulatum, Aloe isaloensis, czy Bismarckia nobilis[2]. Flora jest zdominowana przez gatunek Uapaca bogeri z rodziny wilczomleczowatych. Zarejestrowano tu także 116 gatunków roślin leczniczych, w tym Catharanthus ovalis, który jest endemitem dla regionu Ihorombe[5].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W parku żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt. Zaobserwowano tutaj 77 gatunków ptaków, z których 70% jest endemicznych dla Madagaskaru. Ponadto można spotkać 14 gatunków nocnych lemurów, z których 7 to gatunki endemiczne. Występuje tu także takie gatunki jak żaby Boophis albilabris, Gephyromantis corvus i Scaphiophryne gottlebei, kameleon olbrzymi, czy wąż Boa dumerili[2][5].

Z ptaków można zaobserwować takie gatunki jak Pseudocossyphus bensoni (wpisany na listę IUCN), ibis białoskrzydły, perkozek, czapla złotawa, waruga, drzewica białolica, srebrzanka czerwonodzioba, kania czarna, owadożer madagaskarski, błotniak malgaski, myszołów madagaskarski, pustułka malgaska, sokół śniady, sokół wędrowny, przepiórka madagaskarska, czy dziwonos[2][5].

Z lemurów występują między innymi gatunki sifaka biała, lemur katta, lemurek myszaty, Mirza coquereli, Lepilemur ruficaudatus, czy eulemur rufus[5].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Park znajduje się w strefie klimatu tropikalnego suchego z ciepłymi temperaturami przez cały rok[1].

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku żyje lud Bara[4].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Isalo jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym Madagaskaru[2]. Jest otwarty przez cały rok. Dla turystów wytyczona szlaki turystyczne na obszarze parku, po których można chodzić z przewodnikiem. W biurze parku mieści się muzeum poświęcone geologii, florze oraz faunie tego chronionego obszaru[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Isalo National Park (ang.). W: Travel Madagascar [on-line]. [dostęp 11 grudnia 2013].
  2. a b c d e f g Isalo (ang.). Madagascar National Parks. [dostęp 11 grudnia 2013].
  3. Google: Isalo National Park. [dostęp 11 grudnia 2013].
  4. a b Isalo (ang.). Wild Madagascar. [dostęp 11 grudnia 2013].
  5. a b c d Isalo (fr.). Le Relais de la Reine. [dostęp 16 grudnia 2013].