Park Narodowy Lake District

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Lake District
Lake District National Park
Ilustracja
park narodowy
Państwo

 Wielka Brytania

Położenie

Kumbria

Data utworzenia

15 sierpnia 1951

Powierzchnia

2172 km²

Plan Park Narodowy Lake District
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Lake District”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Lake District”
Ziemia54°30′N 3°10′W/54,500000 -3,166667
Strona internetowa

Park Narodowy Lake Districtpark narodowy położony na terenie krainy Lake District, w północno-zachodniej części Anglii w Wielkiej Brytanii. Został utworzony w 1951 w celu ochrony górzystego obszaru jezior, ważnego z powodów przyrodniczych oraz kulturowych[1]. Największe jezioro parku, Windermere, jest największym jeziorem Anglii.

W wyniku intensywnego wyrębu lasów w przeszłości, większość powierzchni parku pokryta jest łąkami bądź terenami skalistymi. Mimo że liczba gatunków roślin jest niewielka, czyste powietrze sprawia, że na wielu szczytach występuje wiele gatunków porostów – w niektórych przypadkach nawet 20[2]. Spośród zwierząt szczególną opieką otacza się rzadką w Anglii wiewiórkę pospolitą[1].

Na terenie parku wytyczono kilka szlaków, lecz na podstawie brytyjskiego Prawa dostępu[3] turyści mogą wędrować po większości terenów o ile nie niszczą upraw bądź nie niepokoją zwierząt. Ze względu na górzysty charakter terenu, przewodniki zalecają poruszanie się po najczęściej używanych (wydeptanych) ścieżkach[2].

Lake District słynie z malowniczych, często bezdrzewnych widoków na pagórkowate czy lekko górzyste łąki usiane przeważnie wysypiskami kamiennymi i wąskimi jeziorami morenowymi. W literaturze obszar ten Anglii jest kojarzony z XVIII-wiecznymi prekursorami romantyzmu w poezji, angielskimi poetami Jezior, w tym Williamem Wordsworthem i Samuelem Taylorem Coleridge’em.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Strona Parku Narodowego lake District. [dostęp 2009-02-01]. (ang.).
  2. a b John Gillingham, Ronald Turnbull: Lake District. Londyn: Collins Rambler's Guide, 2001. ISBN 0-00-220136-4.
  3. Countryside and Rights of Way Act 2000. Tekst ustawy. [dostęp 2009-02-01]. (ang.).