Przejdź do zawartości

Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Republika Środkowoafrykańska

Data utworzenia

1979

Powierzchnia

17400 km²

Położenie na mapie Republiki Środkowoafrykańskiej
Mapa konturowa Republiki Środkowoafrykańskiej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris”
Ziemia8°27′31,64″N 21°45′40,21″E/8,458790 21,761170
Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Republika Środkowoafrykańska

Typ

przyrodniczy

Spełniane kryterium

IX, X

Numer ref.

475

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1988
na 12. sesji

Obiekt zagrożony

od 1997

Park Narodowy Manovo-Gounda St. Floris (fr. Parc national du Manovo-Gounda St. Floris) - park narodowy w północno-wschodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej, od 1988 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park jest siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Zaliczają się do nich nosorożce czarne, słonie afrykańskie, gepardy, lamparty, likaony, gazele rudoczelne i bawoły afrykańskie.

Od 1997 roku park uznawany jest przez organizację UNESCO za dziedzictwo zagrożone ze względu na wyginięcie około 80% żyjących zwierząt na skutek kłusownictwa (często przy użyciu ciężkiej broni automatycznej) i nielegalnego wypasu zwierząt.

Z pomocą Unii Europejskiej podjęto próby ograniczenia kłusownictwa przez stworzenie stref polowań w okolicach parku. Okazało się to jednak nieskuteczne, ponieważ obszary te leżą po południowej i południowo-zachodniej stronie parku, podczas gdy większość kłusowników przybywa z terenów Czadu i Sudanu. W 2005 roku na podstawie przeprowadzonych z powietrza szacunków liczebności zwierząt stwierdzono, że w wielu miejscach w strefach polowań żyje więcej zwierząt niż w samym parku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]