Park Narodowy Mount Aspiring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Mount Aspiring
ilustracja
park narodowy
Państwo  Nowa Zelandia
Położenie Otago, West Coast
Data utworzenia 1964
Powierzchnia 3555 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Mount Aspiring
Park Narodowy Mount Aspiring
Ziemia44°23′S 168°44′E/-44,383333 168,733333
Mount Aspiring

Park Narodowy Mount Aspiring (ang. Mount Aspiring National Park) - jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest w zachodniej części Wyspy Południowej. Został utworzony w 1964 roku. Zajmuje powierzchnię 3555 km². Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Department of Conservation. Należy do grupy Te Wāhipounamu - czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Swą nazwę zawdzięcza górze Mount Aspiring (3033 m n.p.m.). Inne znaczące szczyty to Mount Pollux (2542 m n.p.m.) i Mount Brewster (2542 m n.p.m.). Rozciąga się na zachód od jeziora Wanaka i obejmuje południową część Alp Południowych. Przez park przebiega część jednego z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi Szlakami - Szlak Routeburn. Na terenie parku znajdują się lodowce.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Poniżej linii buszu dominują lasy bukowe oraz drzewa Plagianthus regius i Plagianthus divaricatus chętnie zajmujące obszary oczyszczone z roślinności przez lawiny. Powyżej linii buszu występują głównie trawy i rośliny zielne.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Z gatunków naturalnie występujących w Nowej Zelandii, w lasach parku można spotkać ptaki takie jak barglik, skalinek wielkogłowy oraz garlica maoryska. Na terenach otwartych występują gatunki kaczek: kazarka rajska i krzywonos[1].

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

W Parku Narodowym Mount Aspiring kręcono sceny dziejące się w Isengardzie w trylogii filmowej Władca Pierścieni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].
  2. Lord of the Rings locations, Departament of Conservation. [Dostęp 8 lipca 2009].