Park Narodowy Mount Aspiring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Mount Aspiring
Lista światowego dziedzictwa UNESCO
Położenie Otago, West Coast (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 1964
Powierzchnia 3555 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Mount Aspiring
Park Narodowy Mount Aspiring
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Mount Aspiring
Park Narodowy Mount Aspiring
Ziemia 44°23′S 168°44′E/-44,383333 168,733333
Mount Aspiring

Park Narodowy Mount Aspiring (ang. Mount Aspiring National Park) - jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest w zachodniej części Wyspy Południowej. Został utworzony w 1964 roku. Zajmuje powierzchnię 3555 km². Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Departament Konserwacji. Należy do grupy Te Wāhipounamu - czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Swą nazwę zawdzięcza górze Mount Aspiring (3033 m n.p.m.). Inne znaczące szczyty to Mount Pollux (2542 m n.p.m.) i Mount Brewster (2542 m n.p.m.). Rozciąga się na zachód od jeziora Wanaka i obejmuje południową część Alp Południowych. Przez park przebiega część jednego z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi Szlakami - Szlak Routeburn. Na terenie parku znajdują się lodowce.

Flora[edytuj]

Poniżej linii buszu dominują lasy bukowe oraz drzewa Plagianthus regius i Plagianthus divaricatus chętnie zajmujące obszary oczyszczone z roślinności przez lawiny. Powyżej linii buszu występują głównie trawy i rośliny zielne.

Fauna[edytuj]

Z gatunków naturalnie występujących w Nowej Zelandii, w lasach parku można spotkać ptaki takie jak barglik, skalinek wielkogłowy oraz garlica maoryska. Na terenach otwartych występują gatunki kaczek: kazarka rajska i krzywonos[1].

Kultura masowa[edytuj]

W Parku Narodowym Mount Aspiring kręcono sceny dziejące się w Isengardzie w trylogii filmowej Władca Pierścieni[2].

Przypisy

  1. Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].
  2. Lord of the Rings locations, Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].